Yoksulluğun unutulan yüzü: Yoksul çocukların yoksulluk algıları
Forgetten side of poverty: Poverty perception of poor children
- Tez No: 278519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma 8-14 yaşları arasındaki yoksulluk içinde yaşayan çocuklarla ilgilidir. Çocukların hayatlarında ailenin, arkadaşların ve sosyal çevresinin önemi vurgulanarak yoksulluğun bu ilişkileri nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu ilişkiler çerçevesinde yoksulluğun çocuklar üzerindeki sosyal ve duygusal etkilerini anlamaya çalışmak bu çalışmanın en birincil amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın veri toplama kısmı Muğla-Merkez ve Milas'ın yoksul mahallerinde gerçekleştirilmiş, verilerin elde edilmesi için çalışmada hem annelere hem de çocuklara yer verilmiştir. Hane halkı anketi annelere uygulanmış daha sonra önce annelerle sonra da çocuklarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. 40 anne ve 40 çocuk olmak üzere toplam 80 görüşme gerçekleştirilmiştir. Hane halkı ile ilgili elde edilen bulgular oluşturulan betimsel tabloların yardımıyla açıklanmış ayrıca görüşmelerden elde edilen bulgular anne ve çocukların anlatılarına yer verilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study probed the experiences of 8 ? 14 years-old children living in poverty. This study aimed to understand the social and emotional effects of the poverty on children. Through qualitative interview methods, the participants? views were explored about how poverty affects their lives in family, in school, and in their social enviroment. This study was important because of the enormous number of children experiencing poverty and its dire effects on education, nutrition, accommodation and medical access. Data were gathered through in depth interviews with children and their mothers in the poor wards of Mugla Centre and Milas. The interviews lasted between forty five minutes and half-an hours. Data were analysed using the descriptive tables. A total of 80 participants of whom were interviewed consisted 40 children and 40 mothers.