İlköğretim okulu branş öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yolları(Düzce ili örneği)
The ways that primary school subject teachers use to communicate with parents
- Tez No: 278580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okullarında görev yapan branş öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yollarının kullanılmasına ilişkin önemseme ve gerçekleştirme düzeylerini tespit etmektir.Çalışmanın evreni, 2009 ? 2010 eğitim öğretim yılında Düzce Merkez ilçesinde bulunan 56 ilköğretim okulu ve bu okullarda görev yapan 367 branş (kadrolu ve sözleşmeli) öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada çalışma evrenin tamamına ulaşıldığından örneklem alınma yoluna gidilmemiştir. 286 kişi değerlendirmeye alınmıştır. Ölçeğin geri dönüş oranı % 77,9 dur.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Coşkun (2010) tarafından geliştirilen Likert tipi 5'li derecelendirilmiş ?İlköğretim Okulu Öğretmenlerin Velilerle İletişim Kurma Yolları Ölçek Formu? veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bu araştırmada ölçek iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde ?yaş, cinsiyet, branş, görev türü, öğrenim durumu, mesleki kıdem ve iletişim kursu? değişkenlerinden oluşan kişisel bilgi formu, ikinci bölümde ise öğretmenlerin, velilerle iletişim kurma yollarının kullanılmasına ilişkin önemseme ve gerçekleştirme düzeylerini ölçmeyi amaçlayan 47 davranış maddesi bulunmaktadır.Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:1.İlköğretim okulu branş öğretmenleri velilerle iletişim kurma yollarını ?önemli? düzeyde önemserken ( =4,03), ?kısmen? düzeyinde gerçekleştirmektedir ( =2,95). İlköğretim okulu branş öğretmenleri en çok ?veli ziyaretleri? ve ? ev ziyaretleri? boyutlarını ?çok önemli? düzeyde önemserken, gerçekleştirme düzeyi açısından en çok ?veli ziyaretleri? ve ?ev ziyaretleri? boyutlarını ?çoğunlukla? gerçekleştirdiklerini belirtmişlerdir.2.İlköğretim okulu branş öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yollarını önemseme düzeyine ilişkin görüşleri arasında yaş değişkeni açısından dördüncü (veli ziyaretleri) ve beşinci boyutta (ev ziyaretleri) anlamlı bir fark vardır. Cinsiyet değişkeni açısından dördüncü boyutta (veli ziyaretleri) boyutunda anlamlı bir fark vardır. Branş değişkeni açısından anlamlı bir fark yoktur. Görev türü değişkenine göre üçüncü (Yazışma) ve dördüncü (Veli Ziyaretleri) boyutta anlamlı bir fark vardır. Öğrenim durumu değişkenine göre birinci ( Yüz yüze görüşme) boyutunda anlamlı bir fark vardır. kıdem değişkenine göre dördüncü (Veli Ziyaretleri) ve beşinci (Ev Ziyaretleri) boyutta anlamlı bir fark vardır. İletişim kursu değişkenine göre anlamlı bir fark yoktur.3.İlköğretim okulu branş öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yollarını gerçekleştirme düzeyine ilişkin görüşleri arasından yaş değişkeni açısından üçüncü boyutta (Yazışma) anlamlı bir fark vardır. Cinsiyet değişkenine göre birinci (Yüz yüze görüşme) ve üçüncü (Yazışma) boyutta anlamlı bir fark vardır. Branş değişkenine göre anlamlı bir fark yoktur. Görev türü değişkenine göre tüm boyutlarda anlamlı bir fark yoktur. Öğrenim durumu değişkenine göre tüm boyutlarda anlamlı bir fark yoktur. Kıdem değişkenine göre anlamlı bir fark yoktur. İletişim kursu değişkenine göre sekizinci boyutta (sosyo-kültürel etkinlikler) anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the considering andactualization levels of the ways that primary school subject teachers use intelation to communicate with parents.367 subject teachers ( permanent staff and contractual ) working at 56 primary school located in the city center of Düzce in the 2009-2010 academic year formed the population of the study. The study was carried out on the whole population. Among 367 subject teachers, 286 of whom answered the data collection instrument in the study.In the study, suruey method was used and ?The Primary School Teachers? Ways of Communication With Parents Scale Form? developed by Coşkun (2010) was used as data collection instrument in the study.The followings were obtained in the study:1. While primary school subject teachers considered the means to commicate with parents as important ( =4,03), a was actualized at partly level ( =2,95), while they mostly considercd ?parent visits? and ?home visits? dimensions as important, they reported that they usually actualized ? parent visits? and ?home visist? in terms of their actualization levels.2. When their perceptions about considening the importance of means that they use to communicate whit parents is dealt with in therms of their ages, signiticant differences was found at the fourth dimension (parent visits) and fifth dimension (home visits). In terms of gender variable significant difference was found at fourt dimension (parent visits). No significant difference was found in terms of their subject area variable. In terms of post of responsibility, at their schools variable a significant difference was found in the third (correspodence) and fourt dimension (parent visits). In terms of their graduation varibale a significant difference was found in the fifth dimension (face to face communication). In termsof years of experience in the teaching variable a significant difference was found in the fourth (parent visits) and fifth dimension (home visits). In terms of communication course variable, no significant difference was found.3. When their perceptions about their actualizition levels of communication with parents is concerned, in terms of their age variable , a significant difference was found in the third dimension (correspondence). In terms of gender variable, a significant difference was found in the first dimension (face to face communication) and third dimension (correspondence). No significant difference was found in subject area and years of experience in teaching variables. No significant difference was found in all dimension when post of responsibility at their schools and gradution variable are concerned. A significant difference was found in terms of communication course variable at the eight dimension (social-culturel activities).