İşitme engelliler ilköğretim okullarında görsel sanatlar dersini veren öğretmenlerin öğrencilerle iletişimlerinde empati becerilerinin rolü
The role of emphaty skills in the commuication between the students and the teachers who teach the visual arts course in primary schools for impaired children
- Tez No: 300476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ TOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; görsel sanatlar dersinin eğitimini veren işitme engelliler ilköğretim sınıf öğretmenlerinin ve görsel sanatlar öğretmenlerinin empati kurmayla ilgili bilgi ve beceriler kazanarak, hem ilgili dersin daha nitelikli, verimli işlenmesini sağlamak, öğrencilerin estetik beğeni düzeylerini geliştirmek hem de kendilerini öğrencilere (öğrencilerini de kendilerine) daha iyi ve farklı ifade edebilecek yöntemler kazandırmaktır. Ayrıca, sınıf içinde kurulabilecek güvene dayalı ve sağlıklı iletişim süreçleriyle çağdaş bir eğitim psikolojinin gereklerini de yerine getirmektir.İlgili dersin öğretmenlerinin, öğrencilerine yaptırdığı uygulamalar (resimler vb) aracılığı ile onları daha sağlıklı ve yakından tanımalarını, anlamalarını; bireysel durumlarıyla, aile, okul ve sosyal çevrelerine ilişkin sorunlarını daha iyi öğrenebilmelerini, analiz ederek, yorumlayabilmelerini mümkün kılmaktır. Bulguladığı sorunları ya kendisi ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleriyle, idari yönetimle ya da okul aile birliği yönetimiyle işbirliği yaparak çözüme kavuşturmak ve gelecek için toplumuyla uyumlu, kendisiyle barışık, iletişim kurma güçlüğü ya da korkusu yaşamayan özgüven duygusu gelişmiş bireyler kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the aims of this study is to provide primary school teachers and visual arts teachers with the empathy skills necessary to communicate with the hearing-impaired children. Through this skill it is possible to make the courses more sufficient and it is also possible to improve the aesthetic admiration level of the students. Another aim of this study is to serve the necessities of a contemporary educational psychology with the right communication phases based on confidence in class.One other aim of this study is to enable the teachers to be closely acquainted with the students, comprehend and interpret their individual and social problems by analyzing their paintings. Another aim is to help the teacher to solve the problems they discovered themselves together with the psychological counselor, the managers and the family. The most important of all is to educate individuals to become compliant with society, self-confident and the entrepreneurs of the future.