Türkiye'de sosyal güvenlik reformu uygulaması ve işletmeler üzerindeki etkisi
The social security reform implementation in Turkey and its effects upon the firms
  1. Tez No: 278601
  2. Yazar: TURAN GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİR ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanlar tarihin her döneminde, istekleri ve iradeleri dışında geleceğini tehdit eden tehlikelerin zararlarından kurtulma duygusu ve çabası içerisinde olmuştur. Günümüzde geleceğini garanti altına almak isteyen birey, riskin çok yüksek olduğu birçok sektörde sosyal güvenliğe önem vermektedir. Bu nedenle, çalışma yaşamında sosyal güvenlik hem işgörenler hem de işverenler açısından önemli sorunların yaşandığı inceleme alanlarından biridir. Bu çalışmanın amacı, sosyal güvenlik reformunun Nevşehir il merkezindeki işletmelerin performans göstergeleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma sonuçları, sosyal güvenlik sistemi ve insan kaynakları yönetimi boyutlarının işletmelerin karlılığı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Benzer şekilde insan kaynakları yönetimi boyutunun işletmelerin pazarlama performansı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca, işletme yönetimi ve insan kaynakları yönetimi boyutlarının insan kaynakları performansı üzerinde bir pozitif etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Son olarak çalışmanın bazı sınırlamaları olduğu belirtilmiş ve gelecekte araştırmacılara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The people have always been in a struggle to preserve the uncontrollable threats and uncertainties coming from the environment throughout the history. Nowadays, the individual who wants to secure his future gives particular importance to social security in many sectors containing high risks. Therefore, the social security system having problems is the field of study in terms of both employers and employees. The purpose of the study is to examine the effects of the social security reform on the performance indicators of the firms in Nevşehir city center. The research results have revealed that human resources management and social security system have positive effects on the profitability of the firms. Similarly, it is determined that efficient and effective personnel management has positive effects on the marketing performance of the firms. Furthermore, it is presented that business and human resources management affect positively personnel management. Finally, it is stated that the study has some restrictions and offered some suggestions to the future researchers.