Doris Lessing: In pursuit of identity and love
Doris Lessing: Kimlik ve sevgi arayışında
  1. Tez No: 278617
  2. Yazar: BANU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİSAM MANSUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Mrs. Lessing'in ve Martha Quest, A Proper Marriage, Landlocked romanlarının kahramanı Martha Quest ve The Grass is Singing romanının kahramanı Mary Turner'ın hayal kırıklıklarını Tarihsel ve Biyografisel Eleştiri ışığında çözümlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Bayan Lessing'in hayatının kadın kahramanları kullanarak çeşitli boyutlardan yansıtılmasının incelenmesidir.Hayal kırıklıklarının nedeni ebeveynleriyle olan ilişkileri, içinde yaşadıkları toplum ve toplumun kendilerine biçtigi cinsiyet rolleri olarak açıklanmaktadır. Hayal kırıklıklarının, ana karakterlerin ve Bayan Lessing'in daha sonraki evrelerde çocularıyla ve eşleriyle ilişkilerine negatif olarak yansıdığı gözlenmiştir. Bu çalışma, karakterleri hayal kırıklığına uğratan nedenleri irdelerken şu soruyu da sormaktadır;Bayan Lessing neden kendi hayatıyla benzerlikler taşıyan bu karakterleri yaratmıştır? Ve bireyin içinde yaşadığı toplumdaki rolü nedir?
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the disillusionments of Mrs. Lessing and Martha Quest in Martha Quest, A Proper Marriage and Landocked and Mary Turner in The Grass is Singing in the lights of Historical and Biographical Criticism. The aim of the study is to examine how the female protagonists are the striking reflections of Doris Lessing?s own life in different dimensions.The causes of their disillusionments are the relationship between their parents, the society where they live in and their gender roles assigned by society. These disappointments lead the protagonists and Mrs. Lessing to have problematic relations with their children and their husbands in their marital life, too. While these factors are examined the thesis is going to ask this question: what is Mrs. Lessing?s aim to create these characters lead lives in parallel to her own? And what is the role of an individual in society where she lives in?