İnsan kaynakları denetim kriterleri ve önem dereceleri üzerine bir uygulama
HRM auditing criteria and to rank them according to their comparative importance
  1. Tez No: 278619
  2. Yazar: MEHMET POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda insan kaynaklarını etkili ve müessir biçimde yönetebilme becerileri, örgütlerin sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeleri açısından stratejik bir önem arz etmeye başlamıştır. Bununla ilişkili olarak İKY denetim kriterlerinin tanımlanması ve söz konusu kriterlerin doğru biçimde uygulanması, hem akademisyenlerin hem de uygulamacıların karşılaştığı önemli sorunlardan biri olarak değerlendirilmektedir.Bu çalışmanın temel amacı, İKY denetim kriterlerinin ortaya çıkarılması ve bunların mukayeseli önem derecesine ve uygulama seviyesine göre tasnifinin yapılmasıdır. Bu amaca yönelik olarak, çalışmanın birinci bölümünde literatür çalışması yapılarak İKY kavramı ve temel süreçleri tanımlanmıştır. İkinci Bölümde, Türkiye'de faaliyet gösteren hizmet işletmelerinden toplanan veriler ışığında bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Nihayet, elde edilen veriler analiz edilmiş ve İKY denetimi ile ilgili 76 geçerli kriter saptanmış ve söz konusu kriterler, mukayeseli önem derecesi ve uygulama seviyesine göre tasnif edilmiştir.Anahtar Kelimelerİnsan Kaynakları Yönetimi, İKY Süreçleri, İKY Denetim Kriterleri
Özet (Çeviri)
During the last few decades, the capability of managing human resources effectively and efficiently has become a strategic issue for organizations to gain sustainable competitive advantage. Accordingly, defining the auditing criteria for an effective HRM and implementing them accurately, is considered to be a noteworthy problem not only for the academicians but also for the practitioners.The main objective of this study is to reveal the HRM auditing criteria and to rank them according to their comparative importance and level of implementation. Thus, in the first chapter, the concept and fundamental processes of HRM has been defined on the basis of a theoretical literature review. In the second chapter a field study has been conducted based on the data collected from companies in the services sector, in Turkey. Finally, data has been analyzed and 76 significant HRM auditing criteria have been disclosed, defined and ranked according to their comparative importance and level of implementation.Key wordsHuman Resource Management, HRM processes, HRM auditing criteria