Vergi incelemesi yapmaya yetkili olanların görev yetki ve sorumlulukları
Taxation review authority to do as those duties powers and responsibilities
  1. Tez No: 278620
  2. Yazar: BÜNYAMİN DEMİRGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA TAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde çağdaş vergi sistemleri beyan esasına dayanmaktadır. Mükelleflerin beyanname ile vergilerini bildirmesine dayanan bu sistemde, yapılan beyannamelerin doğruluğunun incelenmesi gerekliliği doğmaktadır. Söz konusu beyanların doğruluğunun incelenmesi vergi inceleme fonksiyonu ile yerine getirilir.Vergi incelemesi 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 134-141'inci maddeleri arasında düzenlenmiştir. Vergi incelemesi Vergi Usul Kanununun 134'üncü maddesinde ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak şeklinde tanımlanmıştır. Vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlar Vergi Usul Kanununun 135'inci maddesinde, Maliye Müfettişleri ve Yardımcıları, Hesap Uzmanları ve Yardımcıları, Gelirler Kontrolörleri ve Stajyer Gelirler Kontrolörleri, Vergi Denetmenleri ve Yardımcıları, İlin En Büyük Mal Memuru, Gelirler Genel Müdürlüğünün Merkez ve Taşra Teşkilatında Müdür kadrolarında görev yapanlar olarak belirtilmiştir.Vergi inceleme yetkisine sahip olan vergi inceleme elemanları kendilerine yetki veren yasal mevzuat çerçevesinde yaptıkları idari iş ve eylemlerle ilişkili olarak bir takım sorumluluklar yüklenmektedir. Çalışmamızda vergi inceleme elemanlarının idari, mali ve cezai sorumlulukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, modern tax systems are based on the principle register. Taxpayers with tax return to report taxes based on this system, the necessity arises to investigate the accuracy of declarations. Examination of the accuracy of these statements is carried out with the function of tax review.Tax review of the Tax Procedure Law No. 213 are arranged between the 134th-141th articles. Tax review to investigate the accuracy of taxes to be paid to the Tax Procedure Law, article 134th, defined as to identify and provide. Those authorized to review the Tax Procedure Law, article 135th Tax, Finance and Assistant Inspectors, Tax Inspectors and their assistants, interns Revenue Controllers and Controllers, Tax Inspectors and their assistants, the biggest commodity city clerk, the central and provincial organization of the General Directorate of Revenues Those positions are expressed in the task manager.Taxes have the authority to review the elements of the tax review their legal framework to authorize actions in relation to their administrative work and responsibility in a team. We review the tax elements of administrative, financial and criminal liability are examined.