The role of Turkish immigrants on Turksih-German relations
Türkiye Almanya ilişkilerinde Türk göçmenlerin rolü
- Tez No: 278621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye-Almanya ilişkilerinde Türk göçmenlerinin rolünü ve etkisini açıklamaktır. Almanya'ya geçici olarak giden göçmenlerin vatandaşlığa kabul alma aşamasına gelmeleri önemli bir süreçtir. Etienne Balibar'ın teorisine göre, kollektif güç ilişkilerinin kurulması ve kollektif atılımlar için temsili kuruluşlar ve yönetici organların bulunması gereklidir. Böyle bir durumda, biresel güç artar ve eşitlik hakkı sosyal alanda gelişme gösterir. Vatandaşlık, toplulukların ve birliklerin olmaması durumunda şekillenemez. Bu, yabancıların kamusal alandaki faaliyetlerini geliştirmek için bir araçtır. Bu nedenle, bu çalışma, Balibar'ın teorisi çerçevesinde, Türk göçmenlerinin Alman toplumunu siyasal ve ekonomik anlamlarda nasıl etkilediğini göstermeyi planlamaktadır. Yine bu çalışma, Türk göçmenlerinin Almanya'da harekete geçen milliyetçilik, vatandaşlık ve topluluk anlayışlarını anlamak için onların göçmen olarak ortaya çıkışlarından Türk ekonomik ve siyasal hareketlerine kadar pek çok farklı konuyu ele almayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the cause and effect of the role of Turkish immigrants on Turkish-German relations. The obtaining of citizenship is an important process in the transformation of migrant to immigrant. The theory of Etienne Balibar states that it is necessary to constitute collective power relations, and have representative organizations and administrative institutions for collective actions. As a result, individual power grows and the right of equality progresses within the social sphere. Citizenship cannot be formed without the existence of communities and associations. It is a tool to improve foreigners? activities in public. Thus, this study was deliberated to show how Turkish immigrants affect the German society politically and economically, according to Balibar?s theory. This study aims to deal with various topics from the emergence of Turkish migrants to the Turkish economical and political movements in order to understand their awakening nationality, citizenship and community in Germany.