The analysis of sectoral risks at the ISE during the economic crises
Kriz dönemlerinde İMKB?de yer alan sektorlerin risk analizi
- Tez No: 278628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, kriz yılarında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yer alan sektörlerin riskinin karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Tezin genel yapısı hakkında genel bilgi veren giriş bölümünden sonra dört kısmı kapsamaktadır. İkinci kısım, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ile ilgili genel bir açıklamadır. Üçüncü kısım kriz teorileri hakkında bilgi verdikten sonra bu teoriler ışığında Türkiye'de yaşanan son üç krizin incelemesini içermektedir. Dördüncü kısım, risk ve risk olcumu konusuna giriş yaptıktan sonra risk ölçümünde Riske Maruz Değer tanımlanmış ve farklı metotları incelenmiştir. Besinci kısımda ise Riske Maruz Değer'in farklı metotları yardımıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yer alan sektörlerin riskleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Value at Risk (VaR) has become a commonly used method in risk management for calculating the risk. Main purpose of this study is to calculate the risks of all sectors traded in Istanbul Stock Exchange with the help of the Value at Risk. Two major financial crises hitting the Turkish economy in the past decade are used as benchmark to evaluate the Value at Risk in assessing risk. In addition, especially during financial crises, Value at Risk is used in order to compare the most risky sectors with the least risky ones. Then, the performance of historical simulation and variance/covariance method are compared for the ISE case.