Hankel dönüşümleri ve özellikleri
The Hankeltransformsand someof its properties
  1. Tez No: 278650
  2. Yazar: ATİYE AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada ilk olarak; elemanları { , , ,...} 1 2 3 A = a a a tamsayılar dizisindenalınan ve , + -1 = i j i j h a ile tanımlanan Hankel matrislerinin Hankel determinantları veHankel dönüşümleri verilmiştir. Ayrıca Hankel dönüşümün, İnvert dönüşüm altındainvaryant olduğu tarafımızdan farklı bir şekilde ispatlanmıştır. Daha sonra Hankeldönüşüm ile ilgili olarak invert ve binomial dönüşümler verilmiş ve bu dönüşümlerile ilgili bazı özel yapıda diziler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly Hankel determinants and Hankel transforms of Hankelmatrices are given such that the elements , + -1 = i j i j h a of Hankel matrices are takenfrom integer sequences { , , , ,...}. 0 1 2 3 A = a a a a Also, Hankel transform is invariantunder the invert transform has been proven by us with a different method. Theninvert and binomial transforms are given which are related to Hankel transforms.On the other hand, the some sequences of special structure which related to thistransforms are examined.