The rise of ethno-nationalism in Cyprus under the British Rule: 1878-1960
Kıbrıs?ta etnik milliyetçiliğin yükselişi ve İngiliz Dönemi: 1878-1960
  1. Tez No: 278670
  2. Yazar: PINAR KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, 1950'li yılların sonunda Kıbrıs'taki toplumlararası çatışmaya neden olan tarihsel gelişmeleri inceleyerek, Ada'daki etnik-milliyetçiliğin yükselişinin yapısal boyutlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Tarihsel analizlerde, Kıbrıslı Yunan ve Kıbrıslı Türk toplumlarının önce etno-dinsel kimlik algılamalarının etno-milliyetçi algılamalara, sonrasın da ise düşman milliyetçiliklere dönüştüğü 1878-1960 İngiliz Döneminin üzerinde özellikle durulmuştur. Çalışmanın temel argümanı, Kıbrıs'ta yaşayan iki toplum arasındaki farklı kimlik algılamalarının tarih boyunca süregeldiği; ancak 1878 ile 1960 arasında İngiliz Yönetimi'nin Akdeniz'deki çıkarları doğrultusunda Ada'da uyguladığı sürekli değişkenlik gösteren politikaları sonucunda, bu farklı kimlik algılamalarının manipüle ve politize edilmelerini sağlayacak uygun ortamın hazırlandığıdır. Yunan ve Türk milliyetçilikleri bu dönemde Kıbrıs'ta güç kazanmış ve zaman içerisinde iki toplum arasında Ada'nın geleceği hakkında farklı siyasi hedefler ile şekillenmiş düşman milliyetçiliklerin oluşmasını sağlamıştır. Bu gelişmeler, hem 1950li yılların sonunda, hem de 1974'teki kalıcı toprak ayrımına kadar süregelen zamanda iki toplum arasındaki şiddetin temel nedeni olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to inquire the origins of the Cyprus conflict by analyzing the historical developments that laid the ground for the inter-communal dispute in the late 1950s, while focusing on the structural dimension of the rise of ethno-nationalisms in the island. The special emphasis is given to the British period 1878-1960 in the historical analysis since the ethno-religious identity consciousnesses of the Greek and Turkish Cypriot communities in the island started to turn into ethno-national ones and later into antagonistic nationalisms during this era. The study?s underlying premise is that although different identity perceptions existed much earlier among the two communities of the island, the inconsistent policies of the British administration that shifted in accordance with its interests in the Mediterranean region enabled the emergence of a conducive environment for the politicization and manipulation of these diverse identity perceptions. The Greek and Turkish nationalisms gained strength in this era and gradually transformed into antagonistic nationalisms motivated by different political goals about the future of the island. These developments would be the main reason of the inter-communal violence in Cyprus that arose in late 1950s and also in the following years till the permanent territorial partition in 1974.