The examination of the roles of parental acceptance-rejection /control, personality traits, and coping strategies on psychological distress
Ebeveyn kabul-red/kontrol, kişilik özellikleri ve baş etme stratejilerinin psikolojik yakınmalar üzerindeki rolünün incelenmesi
- Tez No: 278669
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveyn kabul-red/kontrol, kişilik özellikleri, baş etmestratejileri ve psikolojik yakınma arasındaki bağlantıyı incelemektir. Bu amaçla, 17 ve35 yaşları (Ort = 21.60, Sd = 2.77) arasında olan 444 yetişkin (134 erkek, 308 kadın ve2 bilinmeyen) çalışmaya katılmıştır. Bu çalışmanın verisi Demografik Bilgi Formu,Ebeveyn Kabul-Red/Kontrol Ölçeğinin Anne ve Baba Formları, Beck DepresyonEnvanteri, Süreklilik Kaygı Ölçeği, Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Stresle BaşEtme Yolları Ölçeğinden oluşan anket bataryası ile toplanmıştır. Psikolojikyakınmanın anlamlı ilişkilerini göstermek için üç adet regresyon analizigerçekleştirilmiştir. Beklendiği gibi bu çalışmanın sonuçları, ebeveyn reddinin, farklıtemel kişilik özelliklerinin ve farklı baş etme stratejilerinin, psikolojik yakınma, diğerbir deyişle depresyon ve kaygı ile ilişkisini göstermiştir.Tartışma kısmında, bu çalışmanın sonuçları ve ilgili literatür bulguları, çalışmanın kısıtlılıkları, terapi sürecine katkıları ve ilerideki olası çalışmalara önerileribelirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine the path of parental acceptancerejection/control, personality traits, coping strategies and psychological distressconsequently. For the purpose of this study, 444 adults (134 male, 308 female, and 2unknown) between the ages of 17 and 35 (M = 21.60, SD = 2.77) participated in thecurrent study. The data was collected by a questionnaire battery including aDemographic Variable Sheet, Mother and Father Forms of Parent Acceptance-Rejection/Control Questionnaire, Beck Depression Inventory, Trait Anxiety Inventory,The Ways of Coping Inventory, and Basic Personality Traits Inventory. The three setsof hierarchical multiple regression analyses were conducted to reveal the significantassociates of psychological distress. As expected, the results of the current studyrevealed that parental rejection, different personality traits and different copingstrategies had associated with psychological distress as depression and trait anxiety.Following findings and the relevant literature, the limitations, therapeuticimplications of the current study, and the suggestion for future research werediscussed.