Determinants of organizational behaviors among knowledge workers: The role of job charcteristics, job satisfaction, and organizational commitment
Örgütsel vatandaşık davranışlarının bilgi çalışanları arasındaki belirleyicileri: İş özellikleri, iş doyumu ve örgütsel bağlılığın işlevi
  1. Tez No: 278671
  2. Yazar: FUNDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. PINAR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Örgütsel vatanadaşlık davranışları konusu son yirmi yılın önemli bir araştırma alanıdır. Yazındaki mevcut birçok deneysel araştırma bu görev dışı davranışların sonuçları ve bu davranışa yol açan unsurları tespit etmiştir. Bu çalışma iş özellikleri, iş doyumu ve örgütsel bağlılığın vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, iş özellikleri, iş doyumu, duygusal bağlılık ve normative bağlılık değikenlerinin tümünü içeren bir model oluşturulmuştur. Bu model, iş özellikerinin vatandaşık davranışlarını iş doyumu, duygusal bağlılık ve normative bağlılık aracılığı ile etkilediğini savunmaktadir. Bahsedilen değişkenler arasındaki hipozteleri test etmek için veri elle çalışmayan ve o iş dışındakilerin sahip olmadığı becerilere sahip olan bilgi çalışanlardan toplanmıştır. Bu çalımada kullanılan örneklerm 4 farklı seöktöre faaliyet gösteren farklı şirketlerde çalışan 225 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışamaya Savunma, Bilişm-Telekommunikasyon, Yazılım ve Bankacılık sektöreleri dahil edilmiştir. Veri hem kitaçık haline getirilen hem de internet tabanlı anket aracılığı ile toplanmıştır.Bulgular iş doyumu ve duygusal bağlılığın iş özellikleri ve vatandaşlık davranışları arasındaki ilişikiye kusursuz olarak aracılık ettiklerini desteklerken normatif bağılılğın sözü geçen ilişkiye kısmi olarak aracılık ettiğini göstermektedir. Bu çalışma bulguların kuramsal ve uygulamaya yönelik yorumlanması, çalışmanın sınırlıkıları ve gelecek çalışmalara yönelik önerilerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational citizenship behavior (OCB) has been an important and growing area of research for past two decades. Numerous empirical research have identified consequences and antecedents of this extra-role behavior. This study intends to analyze the influences of job characteristics, job satisfaction, and organizational commitment on OCB. Therefore, a comprehensive model that includes job characteristics, job satisfaction, affective commitment, normative commitment, and OCB at the same is constructed. The model employed by the current thesis proposes that job characteristics affect OCB through the mediations of job satisfaction, affective commitment, and normative commitment. In order to test the hypotheses regarding the relationship between the variables depicted, data was collected from knowledge workers, who do not work manually and perform well guarded skills that others outside the work do not have. The sample used in this study is composed of 225 knowledge workers from four different industries, such as Defense, IT-Telecommunication, Software, and Banking. Data was collected through paper-pen based questionnaires and web based questionnaires.The results of the current study indicated that while job satisfaction and affective commitment fully mediate the relationship between job characteristics and OCB, normative commitment partially mediates this relationship. This study is concluded with discussion of the results, implications for managers and human resource professionals, and directions for future research.