Geopolitics and the study of international relations
Jeopolitik ve uluslararası ilişkiler çalışmaları
- Tez No: 278672
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı jeopolitik tahayyülün temel varsayımları ile teorisyenlerini incelemek ve ?jeopolitik tahayyül? ile hem pratik hem de teorik manada ?Uluslararası İlişkiler? arasındaki ilişkiyi ele almaktır. Bu itibarla çalışma, John Agnew, Geraróid Ó Tuathail (Gerard Toal), Simon Dalby gibi yazarların çalışmalarında ortaya konulan eleştirel jeopolitiğin Uluslararası İlişkiler teorisi ve onun temel paradigması olan realizme getirebileceği katkıların değerlendirilmesini hedeflemektedir. Bir diğer deyişle bu çalışmanın amacı, Uluslararası İlişkiler teorisini `realist' yapan coğrafi varsayımların incelenmesi ve tespitidir. Bu çerçevede çalışma boyunca, iki alandaki benzer dayanak noktaları ve parallel düşünce biçimleri ele alınacak; algılamaların dünyayı, dünyanın da algılamaları nasıl etkilediği ve ?paradigmatik kör noktaların? nasıl oluştuğu ortaya konulmaya çalışılacak ve ?Niçin Uluslararası İlişkiler Teorisi kitaplarında geleneksel ya da eleştirel jeopolitiğe atıf yok; ve niçin olmalı?? sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to examine the main theories and theorists of geopolitical imagining and argue for an intrinsic relation between traditional geopolitics and the development of international relations both in theory and practice. By doing so the study aims to pursue an assessment of the insights of critical geopolitics, as reflected in the works of John Agnew, Geraróid Ó Tuathail (Gerard Toal), Simon Dalby, Klaus Dodds and others, for the theory of IR, more specifically its dominant paradigm realism. The aim of this study, in other words, is to identify and describe the geopolitical assumptions that have led IR theory to turn out to be `realist?. In this respect, throughout the work similarities with regard to the basic premises of the two fields, parallel ways of thinking, how visualizations and perceptions shaped the world and how the world in return shaped them as well as the emergence of ?paradigmatic blindspots? will be handled in an effort to put forth an answer to the question: ?Why do IR theory books not contain any chapters on traditional and critical geopolitics? And why is it that they should??