Competency based pay system and its implementation in Turkey
Yetkinlik bazlı ücretlendirme sistemi ve Türkiye?de uygulanması
- Tez No: 278693
- Danışmanlar: DOÇ. HALİL ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yetkinlik istenen performansa ulaşmak için gerekli olan bilgi, yetenek ve davranışları içeren gözlemlenebilir davranışlar olarak tanımlanabilir. Bundan dolayı yetkinlikler çalışanların sahip olması gereken ve şirketin başarısını sağlayacak davranışlardır.Bu tezde, yetkinlik bazlı ücretlendirme sistemi, geleneksel iş bazlı ücretlendirme sistemine bir alternatif olarak incelenecektir. Iş bazlı ücret sistemlerinde, ücretleri belirlemede temel kriter işin kendisidir. Ücret yapısı iş analizi sonucu oluşturulur. Fakat bu yapıda yetenek beceri ve yetkinlikler doğal olarak gözardı edilmiş olur. Alternatif olarak beceri bazlı veya yetkinlik bazlı ücretlendirme sistemleri işi yapan kişiyi, yani değerlenmesi gerekeni ücretlendirmeyi önerir. Yetkinlik bazlı ücretlendirme yapısı yetkinlik analizine dayanır.Son bölümde, Türkiye'de bir firmanın ücret yapısı anlatılmış ve firmada yetkinlikler ve ücretler arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Competency can be defined as the observable behavior including knowledge, talent and attitudes critical to reach the desired performance. Hence, competencies are behaviors the employees must meet and present in order to make a business enterprise successful.In this thesis, the competency based pay system is examined as an alternative to the traditional job based pay system. In job based pay structures, the criterion for determining pay rates is the job itself. Pay structure is created according to the job evaluation. But within this structure skills and abilities or competencies are ignored naturally. As an alternative, skill based pay or competency based pay systems suggest rewarding the person ? who does the job. Competency based pay structure depends on the competency analysis.In the last part, pay structure of an organization is described and analyzed if there is a relationship between the competencies and the salaries of the employees.