Vakıf üniversitelerinin yabancı diller bölümünde görevli İngilizce öğretim elemanlarının performans değerlendirmesine ilişkin eğilimlerinin incelenmesi
The analysis of performance evaluation tendencies of language instructors working in departments of foreign languages in foundation universities
- Tez No: 278753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR EREN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Vakıf üniversitelerinin Yabancı Diller Bölümünde görevli İngilizce öğretim elemanlarının performans değerlendirmesine ilişkin eğilimlerini incelemek üzere 2009-2010 eğitim öğretim yılında, İstanbul ilindeki vakıf üniversitelerinde yapılmıştır. Araştırma ilişkisel-tarama modeline uygun olarak yapılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre; Vakıf Üniversitelerinin Yabancı Diller Bölümünde görevli İngilizce öğretim elemanlarının performans değerlendirmesinin önemi ve gereğine dair eğilimlerinin kadın ve erkek öğretim elemanlarının arasında anlamlı farklılık bulunduğu ve kadınların puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İngilizce öğretim elemanlarının performans değerlendirmenin önemi ve gereğine ilişkin algılarında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyze tendencies in performance evaluation of language intructors working in Departments of Foreign Languages in Foundation Universitites in İstanbul in the 2009-2010 academic year. In this research two evaluation instruments were used as data collection tools. This research was carried out using the data collected from thirteen foundation universities in İstanbul. The research was done according to the relational-scanning model .According to the findings of the research, it was observed that there was a meaningful differentiation between male and female instructors? tendencies regarding the importance and the necessity of performance evaluation of language intructors working in Departments of Foreign Languages in Foundation Universitites, with female instructors have higher points. A meaningful and negative relationship detected in English language intructors? perceptions in terms of the importance of performance evaluation.