A study of the needs analysis of English preparatory class students at university level and the evaluation of readymade and non-readymade teaching materials
Üniversite seviyesinde hazırlık öğrencilerine yönelik bir ihtiyaç analizi çalışması yapılması ve öğretim materyallerinin analiz sonuçları doğrultusunda değerlendirilmesi
  1. Tez No: 516100
  2. Yazar: GÜLİN BALIKCIOĞLU AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara'da bulunan vakıf üniversitelerinin birindeki İngiliz Dili Eğitimi ve Amerikan Kültürü ve Edebiyatı hazırlık programı öğrencilerinin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ihtiyaç analizinin bulguları ışığında, hazır (ders kitapları) ve hazır olmayan (sınıf içi çalışma kâğıtları) materyallerinin derinlemesine değerlendirilmesidir. Çalışma, eylem araştırması biçiminde tasarlanmış olup bu kapsamda nitel ve nicel analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 44 öğrenci, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden 2, İngiliz Dili Eğitimi bölümünden 2 öğretim elemanı ve 4 İngilizce okutmanı oluşturmaktadır. Nicel veriler, katılımcı öğrencilere uygulanan ihtiyaç analizi anketinden elde edilmiştir. Nitel verilere ulaşmak için ise öğretim elemanları ve okutmanlarla yarı-yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Araştırma aynı zamanda hazır ve hazır olmayan öğretim materyallerinin çalışma grubundaki öğrencilerin ihtiyaçlarını hangi düzeyde karşıladığını belirlemeyi amaçladığından, Headway ders kitapları ve müfredat birimi tarafından hazırlanan materyallere ilişkin nitel verilerin toplanması için Cunningsworth'ün (1995) geliştirdiği kontrol listelerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, hedef öğrenciler için beceri tabanlı bir müfredatın geliştirilmesini ve bu bağlamda üretici ve akademik becerilerin vurgulanmasını ortaya çıkarmaktadır. Ancak, mevcut materyaller bu ihtiyaçları bir düzeye kadar karşılamaktadır. Sonuçlar değerlendirildiğinde, İngilizce hazırlık programının müfredatı ile ölçme ve değerlendirme bileşenlerinin yeniden düzenlenmesi ihtiyacını ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the needs of the preparatory program students whose departments are English Language Teaching (ELT) and American Culture and Literature (AMER) in one of the foundation universities in Ankara, Turkey and in the light of the findings of the needs analysis, in-depth evaluation of readymade and non-readymade teaching materials is aimed. The study was designed as a practitioner research and both quantitative and qualitative research techniques were used. A sample of 44 students, 2 lecturers from American Culture and Literature Department, 2 lecturers from English Language Teaching Department and 4 EFL instructors from English Preparatory School of the institution participated in this study. The quantitative data were obtained through a needs analysis questionnaire which was applied to the participating students. As for the qualitative data, semi-structured interviews were administered to the lecturers and instructors stated above. Since the research also aims to investigate to what extent readymade and non-readymade teaching materials meet the target EFL learners' needs, Cunningsworth's (1995) checklists were employed to gather qualitative data about New Headway Fourth Edition pre-intermediate and intermediate coursebooks and non-readymade materials given by curriculum development unit of the institution. The results of the study revealed that a skills-based syllabus should be followed for the target students and it is utmost important to emphasize productive and academic skills, but the current materials meet these needs to some extent. From the findings, it came out that both curriculum and testing and evaluation component of English preparatory program need to be revised.