Kamu ağız ve diş sağlığı merkezlerinde kalite ve hasta tatmini (Manisa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi örneği)
Quality and patient satisfaction in public oral health centers: the case of Manisa Oral Health Centers
  1. Tez No: 365767
  2. Yazar: ASIM TOKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ülkemizde hem devlet hem de özel sektör iştirakleriyle sunulmakta olan sağlık hizmetleri; değişen ve gelişen hasta beklentileri, sağlık hizmetlerine has karakteristik özellikler ve sektörde yaşanan yoğun rekabet konuları bir arada düşünüldüğünde, hasta memnuniyetine dayalı hizmet süreçleri ve kalite uygulamalarının profesyonel bir bakış açısıyla düzenlenmesini gerekli kılmaktadır. Bu gerçek ışığında sağlık hizmetlerinin önemli bir alanını oluşturan ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin hizmet sunum süreçlerinde kalite ve hasta tatmini ilişkisinin incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Kamu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri'nde verilen sağlık hizmetlerinin sahip olduğu kalite düzeyi ve bu kurumlarda hasta tatminini etkileyen faktörlerin incelendiği çalışmada, uygulama olarak“Manisa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi”polikliniklerine başvuran 250 hastaya uygulanan yüz yüze anket çalışması ile hasta tatmin düzeylerinin ölçülmesi ve bu tatmini etkileyen faktörlerin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma sonucu elde edilen bulgulara göre, hizmeti sunan kurumun sağlık bakım süreçlerinin doğru planlanması ve yönetilmesi sonucunda eski yaygın inanışın aksine kamu kurumlarında da üst düzey kaliteli hizmet sunumunun mümkün olduğu, bunun sonucunda da istenen hasta tatmininin sağlanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Considering the current status of health services in Turkey, which are provided by both public and private enterprises, with regard to the changing and developing patient expectations, special characteristics of health services, and the fierce competition in the health industry, it is necessary that the service processes focusing on patient satisfaction and the quality measures be conducted with a professional approach. In light of this fact, this study aims to examine the relationship between service quality and patient satisfaction in oral and dental health services, which comprises an important field in the general domain of healthcare services. With the aim of determining the quality of healthcare services and the factors determining patient satisfaction in Public Oral and Dental Health Centers, this study examines the level of satisfaction and affecting factors among 250 patients that visited the Oral and Dental Health Center in Manisa through one-on-one questionnaires. According to the results, contrary to the old common belief, it is possible to provide high-quality service in public institutions through proper planning and management of healthcare processes and therefore to attain the desired level of patient satisfaction, too.