İkinci Dönem Bolu milletvekilleri ve Meclis'teki faaliyetleri
The Second Bolu representatives and their activities in Assembly
  1. Tez No: 278805
  2. Yazar: MUSTAFA SAMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde oluşturulan I. Meclis 1920?1923 döneminde görev yapmıştır. Kurucu meclis niteliğindeki I. Meclis'in aracılığıyla Türkiye'nin bağımsızlık savaşı yürütülmüş ve zafere ulaşması sağlanmıştır. Ancak I. Meclis'te inkılâpların gerçekleştirilmesi mümkün görülmediği için seçime gidilmiş ve 1923- 1927 tarihleri arasında görev yapan II. Meclis oluşturulmuştur. II. Meclis'in Cumhuriyeti ilan etmesi ve laikliğe temel teşkil eden yasaları onaylamasından dolayı Türk siyasî hayatında önemi büyüktür. Bu nedenle çalışmada, II. Meclis'te görev alan Bolu milletvekillerinin biyografilerinin ve meclisteki faaliyetlerinin incelenmesi esas alınmıştır. Bu çerçevede seçimler, milletvekillerinin meclisteki çeşitli konulardaki siyasi yaklaşımları araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır.Bu çalışma, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde öncelikle, Türklerde parlamenter sistemden bahsedilmiş daha sonra Osmanlı Dönemi'nde ortaya çıkan anayasal gelişmeler, I. ve II. Meşrutiyet dönemleri incelenmiştir. Birinci bölümde, II. Meclis'in açılışı ve Bolu'daki seçimlerde seçilen milletvekilleriyle, II. Meclis döneminde yapılan inkılâpların açıklamaları ve Bolu milletvekillerinin bu inkılâplar hakkındaki düşüncelerine yer verilmiştir. İkinci bölümü, Bolu'dan II. Meclis'e seçilen milletvekillerinden Falih Rıfkı Bey, Mehmet Şükrü Bey, Cevat Abbas Bey, Mehmet Vasfi Bey ve Emin Cemal Bey'in özgeçmişleri incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmamızın üçüncü bölümü ise Bolu milletvekillerinin meclisteki faaliyetlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
First Assembly which was formed under the leadership of Mustafa Kemal served between 1920 and 1923. As being a constituent, First Assembly conducted Turkey?s National struggle of Independence and carried the nation to the victory. But, it was seen impossible to perform the revolutions by the first assembly. That?s why an election was held and ?Second Assembly? was formed which worked between 1923 and 1927. Because of the establishment of Turkish Republic and the acceptance of the laws about secularism, Second Assembly has a great importance on Turkish political life. Thus this study is dealt with investigation of the biographies of Bolu representatives and their activities in assembly. In this framework election, attributes of the representatives and their political activities in different subject in Assembly are the subjects of our investigation.This study consists of introduction and three main sections. In introduction section parliamentary system of the Turks, constitutional developments appealed in Ottoman period and constitutional eras are studied. Opening of the second Assembly, explanations of the revolutions held in the period of second Assembly, opinions of Bolu representatives about these revolutions are presented in the first section. Second section consists of the biographies of Falih Rıfkı Bey, Mehmet Şükrü Bey, Cevat Abbas Bey, Mehmet Vasfi Bey and Emin Cemal Bey who were the representatives of Bolu in Second Assembly. The third section is about the activities of Bolu representatives in Assembly.