Kamu yönetiminde hizmet sunumunun etkinleştirilmesi: İyi yönetişim
Enabling the provision of services in public administration: Good governance
  1. Tez No: 278806
  2. Yazar: OLGUN ÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NAZAN ARSLANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Değişim hiç şüphesiz ki insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Yaşadığımız çağın en belirgin özelliklerinden biri değişimin hızlanması ve çok boyutlu bir hale gelmesidir. 21. yüzyılla birlikte teknolojik, ekonomik, siyasi, toplumsal ve kültürel alanlarda hızlı ve etkileşimli bir değişim süreci yaşanmaktadır. Ancak yaşanan bu değişim sürecinin gereklerine 19. yüzyıldan kalma yönetim anlayışıyla karşılık verilemeyeceği açıktır. Küreselleşme söylemlerinin damgasını vurduğu 21. yüzyılda, yaşanan değişimlerden en çok etkilenen kurumlardan birisi kamu yönetimidir. Kamu yönetimi, toplumsal değişimlerin baskısı altında ve o değişimlere karşılık gelecek çözümleri üretme ihtiyacı karşısında, hem teorik hem de pratik alanda bir değişim ve dönüşüm geçirmektedir. Bu nedenle değişim hareketlerinin yoğunlaştığı kavram ve kurumlardan birisi ?yönetim? kavramı olmuştur. Böylece kamu yönetimi, günümüzün farklılaşan koşullarına ve yeni gereksinimlerine uyma çabaları içinde yeniden yapılanmaktadır.21. yüzyılın yönetim anlayışı olarak kabul edilen yönetişim kavramının, 20. yüzyılın yönetim anlayışını oldukça kapsamlı bir değişime uğrattığı, merkeziyetçilik yerine, yerelliği, üniter yapı yerine federalizmi, katı bürokrasi yerine katılımı, kapalılık yerine açıklığı, hiyerarşi yerine hesap verebilirliği ve sorumluluğu getirerek, adeta ?yönetsel bir devrimin altına imzasını? attığı söylenebilir.Bu çalışmanın amacı geleneksel kamu yönetimi anlayışında yaşanan hızlı değişim ve dönüşümlerle beraber, 1970'li yıllarda belirgin bir şekilde fark edilen ve 1990'lı yıllarla birlikte hızlı şekilde yükselen bir anlayış olan ?yönetişim? kavramının incelenmesidir. Bu inceleme sırasında geleneksel kamu yönetimi anlayışından yönetişime giden süreç, kavramının ortaya çıkışı, gelişim süreci, anlam ve ilkeleri irdelendikten sonra, kavramın Türk Kamu Yönetimi üzerindeki etkileri ve uygulanabilirlik düzeyi tartışılacaktır.ANAHTAR KAVRAMLAR; Yönetişim, İyi Yönetişim, Yerel Yönetişim, Kamu Yönetimi ve Yerellik, Avrupa Birliği.
Özet (Çeviri)
No doubt that; change is a phenomenon as old as human history. One of the most prominent feature of the period that we live; change is accelerated and become multi-dimensional. With 21st century, there is fast and interactive change process in the technological, economic, political, social and cultural life. However, it is open that; with 19th century?s management approach the necessities of this process of change can not be answered. Public administration is one of those organizations which have been mostly affected from the changes of 21st century that has been marked with globalization. Public administration is in a continuous change and evolution in order to cope with social changes and generating solutions to correspond those changes both theoretical and practical. Therefore,“management”concept has been one of the concept and institutions that major on exchange movements. Public administration is being reconstructed in local administrations as a result of increasing needs and changing conditions.“Management”concept as the 21st century?s paradigm of the management concept of governance, 20th century understanding of the management of a very comprehensive change has been, instead centralism local disciple instead of a unitary structure of federalism, rather than rigid bureaucratic participation, openness rather than closeness, rather than the hierarchy of accountability and responsibility for support to bring, so to speak“a managerial revolution, under the signature”can be said.The purpose of this study with rapid change and transformation in the traditional understanding of public administration in those, in the 1970s in any significant way, and discovered in the 1990s with a sense of rising quickly, to examine the“governance”concept. During this review understanding of traditional public administration to governance process, after explication of the emergence of the concept, development process, meaning and then examines the principles, impacts of the concept on the Turkish Government and the level of applicability will be discussed.KEY WORDS: Governance, Good Governance, Local Governance, Public Administration and Locality, European Union