Ereğli sulama projesi örneği ile dış kaynaklı tarımsal projelerde yayım hizmetleri etkinliğinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27883
  2. Yazar: ATİLLA GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Doktora Tezi ERE?Lİ SULAMA PROJESİ ÖRNE?İ İLE DIŞ KAYNAKLI TARIMSAL PROJELERDE YAYIM HİZMETLERİ ETKİNLİ?İNİN DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Atilla GÖKTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Hasan TATLIDİL 1993, Sayfa: 189 Jüri: Prof.Dr. Hasan TATLIDİL Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Prof. Dr. Cemal TALU? Bu araştırmada dış kaynaklı tarımsal projelerde yayım hizmetlerinin etkinliğini değerlendirmek amacı ile IAEE Ereğli Sulama Projesi kapsamındaki yayım çalışmaları incelenmiştir. Araştırmanın verileri Ereğli sulama projesi yayım alt projesi kapsamında yer alan 6 köyden (83) ve dışındaki 4 köyden (56) tabakalı örnekleme ile seçilen 139 çiftçiden, anket ile Ocak 1992 de toplanmıştır. Araştırmada, projeli ve projesiz alanlardaki arazi kullanımı, üretim deseni, girdi kullanımı ve verim ile ilgili tarımsal göstergeler ile yayım hizmetleri etkilerini belirleyecek yayım değişkenleri çok değişkenli doğrusal regresyon modelinde analiz edilmiştir. Her iki alanda yürütülen yayım çalışmalarının, tanımlanan tarımsal göstergelerdeki etkileri arasında önemli farklar olmadığı ve yayım çalışmalarının etkili bir biçimde yürütülmediği belirlenmiştir. Yayım sisteminin köy düzeyinde örgütlenmesindeki yetersizlikler ve proje hedeflerinin örnek çiftçi uygulaması ile üretici düzeyinde yaygınlaştırılmaması gibi sorunların, projeli ve projesiz alanlar arasında beklenen farklılığın oluşturulmasını engellediği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yayım hizmetlerinin etkinliği, arazı kullanımı ve yayım, üretim deseni ve yayım, girdi kullanımı ve yayım, verim ve yayım, çok değişkenli doğrusal regresyon modeli ve yayım.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE EVALUATION OF THE IMPACT OF EXTENSION SERVICES IN EXTERNALLY FINANCED AGRICULTURAL PROJECTS, THE CASE STUDY OF THE ERE?Lİ IRRIGATION PROJECT Atilla GÖKTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof.Dr. Hasan TATLIDİL 1993, Page: 189 Jury: Prof.Dr. Hasan TATLIDIL Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Prof.Dr. Cemal TALU? In this research the extension works within the scope of the IAEE Ereğli Irrigation Project are analyzed in order to evaluate the impact of the extension services in the externally financed agricultural projects. The data for the study was gathered during January 1992 by means of a questionnaire applied to the farmers selected on the basis of stratified sampling in 6 villages (83) that were covered by the extension compenent of the Ereğli Irrigation project and 4 other villages (56) that were not. In the researh multiple linear regression analysis was used to identify the impact of the extension services with the variables of land use, pattern of production, input use and yield in and out of the control factor areas. It was found out that the impact of the extension activities carried out in either areas did not vary significantly with respect to the listed agricultural variables and that the extension activities were not carried out in an effective manner. The problems arising from the shortcomings in the organization of the extension system at the village level and limitations faced in the diffusion of project targets among the contact farmers and producers were found to be implemental in preventing the emergence of difference among the areas with or without projects. KEY WORDS : Impact of extension sevices, land use and extension, pattern of production and extension, input use and extension, yield and extension, multiple linear regression model and extension.