Bolu ili kamu alanlarının su tüketimlerinde geri dönüşüm sistemlerine geçiş süreci için bir model önerisi
A model proposal for the transition to recycling in water consumption of Bolu province public areas
- Tez No: 745684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ŞEKER, DOÇ. DR. NEZİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde özellikle, önemli miktarlara ulaşan sulama suyu, wc rezervuar suyu vb. ihtiyaçlar için içilebilir kalitede sularının kullanılması, hem çevresel hem de ekonomik açıdan önemli bir kayıptır. Bu nedenle, çeşitli ülkelerde suların geri dönüşümü için yaygın olarak yağmur suyu hasadı ve gri su arıtma sistemleri kullanılmaktadır. Ülkemizde ise giderek su kıtlığı yaşanması ile birlikte suyun geri kazanımı da giderek önem kazanmaktadır. Ancak su fakiri olma riski taşıyan ülkeler arasında yer alan ülkemizde konu ile ilgili teorik çalışmalar ve uygulamalar yok denecek kadar azdır. Bu çalışmada, küresel ısınma ile birlikte su kaynaklarının giderek hayati risk taşımaya başlaması nedeniyle ülkemiz su kaynaklarının korunması için etkili sistemler ele alınarak çözüm önerileri sunulmuştur. Örnek uygulama olarak Bolu ili kamu alanlarının lokasyon özellikleri ve sistem bileşenleri beraber ele alınarak bir model sunulmuştur. Ancak kamu alanlarının (hizmet binaları, okullar, park-bahçeler vb.) su tüketimlerinin tek seferde tümünde geri dönüşüm sistemlerine geçirilmesi optimum değildir. Bu nedenle çalışmanın ilk aşamasında Bolu'da en büyük tüketimin nerelerde olduğu, bu alanların yağış ve gri su toplama kapasiteleri, tüketimi karşılama yüzdeleri ve yatırım maliyetleri göz önüne xiii alınarak AHP ve TOPSİS entegreli resim bulanık kümeler kullanılarak lokasyonların önceliklendirilmesi yapılmıştır. İkinci aşamada ise seçilen lokasyonda sistemin depo boyutunun optimizasyonu için minimum maliyet ve maksimum verimin sağlanacağı bir karma tam sayılı programlama modeli kurulmuştur. Böylelikle, hem resmi/özel kurum ve kuruluşlar hem de halk için doğal döngülere olan farkındalığın artırılması, şebeke suyuna olan ihtiyacın azalması, yüksek verimlilikte bedelsiz suya sahip olmak, daha az enerji ve kimyasal kullanımı sağlamak ve doğal su kaynaklarının korunmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Lokasyon önceliklendirmesi sonucunda Bolu Belediye Binası seçilmiş ve kullanılması planlanan sistem Gri Su Arıtma Sistemi olarak tespit edilmiştir. Kurulacak depo boyutu ise 18 m3 olarak belirlenmiştir. Bu uygulama sonucunda ise planlama ufku olan 25 yılın sonunda 236.000 TL maddi tasarruf sağlanabileceği ve 132.000 m3 suyun geri dönüştürülüp yeniden kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, especially irrigation water, WC reservoir water, etc., which reach significant amounts. The use of potable quality water for needs is a significant loss both environmentally and economically. Therefore, rainwater harvesting and gray water treatment systems are widely used for water recycling in various countries. In our country, with the increasing shortage of water, the recovery of water is becoming increasingly important. However, in our country, which is among the countries at risk of being water-poor, there are almost no theoretical studies and applications on the subject. In this study, effective systems for the protection of our country's water resources are discussed and solutions are presented, since water resources are becoming increasingly life-threatening with global warming. As a sample application, a model is presented by considering the location characteristics and system components of the public areas of Bolu province together. However, it is not optimal to transfer the water consumption of public areas (service buildings, schools, parks-gardens, etc.) to recycling systems in all at once. For this reason, in the first stage of the study, the locations were prioritized by using AHP and TOPSIS integrated picture fuzzy sets, taking into account where the largest xv consumption is in Bolu, the precipitation and gray water collection capacities of these areas, the percentage of consumption and investment costs. In the second stage, a mixed integer programming model was established in order to optimize the warehouse size of the system at the selected location, which will provide minimum cost and maximum efficiency. Thus, it is aimed to increase awareness of natural cycles for both public and private institutions and organizations, to reduce the need for mains water, to have free water with high efficiency, to use less energy and chemicals, and to help protect natural water resources. As a result of the location prioritization, Bolu Municipality Building was selected and the system planned to be used was chosen as the Gray Water Treatment System. The size of the warehouse to be established is determined as 18 m3. As a result of this application, it has been determined that at the end of 25 years, which is the planning horizon, 236,000 TL can be saved and 132,000 m3 of water can be recycled and reused.