Farklı düzeylerdeki sıkışmaların kıllı tın tekstürlü toprağın fiziksel özelliklerindeki değişmelere etkisi
  1. Tez No: 27884
  2. Yazar: YASEMİN METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi farkli düzeylerdeki sikişmalarin killi tintekstürlü TOPRA?IN FİZİKSEL öZELLIKLERINDEKI DE?İŞMELERE ETKİSİ Yasemin METİN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. Ilhami ÖZKAN 1993, Sayfe:32 Jüri Pro£ Dr. Ilhami ÖZKAN Prof Dr. Metin BAHTİYAR Prof Dr. Ilhami ÜNVER Sıkışmanın killi tınlı toprağın tarla kapasitesi, solma noktası, yarayışlı su, saturasyon yüzdesi, hidrolik iletkenlik ve havalanma boşlukları üzerine etkileri araştırılmıştır. Toprakların 0-20 cm' lik yüzey katmanlarından alınmış örnekler laboratuvar koşullarında analize hazırlanmış ve önce bu örneklerin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri saptanmıştır. Daha sonra pF 3 düzeyinde su içeren örnekler 0.21- 1.98- 3.95 ve 6 kg/ cm2 basınca karşılık gelen ağırlık altında 15 dakika sıkıştırılmış ve örneklerin belirtilen fiziksel özelliklerindeki değişmeler belirlenmiştir. Sonuçta, tüm basınç uygulamalarında sıkışmanın etkisi ile örneklerin hidrolik iletkenlik, havalanma porozitesi değerleri düşmüştür. Bununla beraber uygulanan basınç miktarı arttıkça yüzde saturasyon değeri, tarla kapasitesi ve solma noktası artmıştır. Yarayışlı su ise 1.98 ve 0.21 kg/ cm2 basınç uygulamasında kontrolden yüksek çıkmış ve en yüksek değer 0.21 kg/ cm2 basınç uygulanmasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER Sıkışma, Tarla Kapasitesi, Solma Noktası, Hidrolik Iletkenlik, Yarayışlı Su, SaturasyonYüzdesi, Havalanma Boşlukları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis THE EFFECTS OF VARIOUS LEVELS OF COMPACTION ON THE CHANGES OF PHYSICAL PROPERTIES OF CLAY LOAM SOIL Yasemin METİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Prof. Dr. Ilhami ÖZKAN 1993, Page: 32 Jury. Prof. Dr. Ilhami ÖZKAN Prof. Dr. Metin BAHTİYAR Prof. Dr. Ilhami ÜNVER The effects of compaction on field capacity, wilting point, hydraulic conductivity, aeration porosity, saturation percent and available water of clay loam soils were investigated. The samples taken from surface (0-20 cm) of soils were prepared in laboratuary conditions for analyses and, at first, some physical and chemical properties of those samples were determined. After that, the samples with the water content of pF 3, were compacted under the pressure of 0.21, 1.98, 3.95 and 6 kg/ cm2 for 15 minutes. And the changes of the physical properties mentioned above on the samoles were determined. A The results indicated that hydraulic conductivity and aeration porosity of the samples were decreased by the effect of compaction in all treatments. Nevertheless saturation percent, field capacity and wilting point of the samples were increased by the effect of compaction. Maximum available water was found under the pressure of 0.21 kg/ cm2 which was higher than the control KEY WORDS: Compaction, Field Capacity, Wilting Point, Hydraulic Conductivity, Aeration Porosity, Available Water Content Saturation Percent.