Sir James William Redhouse ve İngilizlere Türkçe öğretimi
Sir James William Redhouse and teaching Turkish to the English
  1. Tez No: 278844
  2. Yazar: EFECAN KARAGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET SANİ ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada, İngiliz Türkolog Sir James William Redhouse ve onun İngilizlere Türkçe öğretim metodu incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilere ulaşmak için doküman inceleme tekniğine; verilerin incelenmesinde ise betimsel analiz ve içerik analizine başvurulmuştur.Daha çok sözlükleriyle meşhur olan Redhouse'un İngilizlere Türkçe öğretmek amacıyla neşrettiği ?The Turkish Campaigner's Vade-Mecum of Ottoman Colloquial Language (Türk Seferine Gideceklere Osmanlı Türkçesinin Konuşma Dili Cep Kılavuzu) ? ve ?A Simplified Grammar of the Ottoman Turkish-Language (Osmanlı Türkçesinin Basitleştirilmiş Grameri)? adlı Türkçe öğretimi kitapları da vardır. Çalışmada bu iki eser incelenerek Redhouse'un İngilizlere Türkçe öğretimi metodu ortaya konulmuştur.Araştırmada, bu iki eser konu tasnifi, konuların hacim bakımından dağılımı, kelime öğretimi, kullanılan örnek Türkçe kelimeler, Türkçe ek öğretimi, lügatçe, örnek Türkçe metinler, metot, eserlerin hedef kitlesi ve hitap ettiği dil seviyesi gibi özellikler dikkate alınarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.Araştırma sonucunda Redhouse'un Türkçeyi İngilizlere öğretmek için önemli çalışmalara imza attığı; Türkçeyi İngilizlere gramer-tercüme metoduyla öğretmeyi hedeflediği; eserlerini kelime öğretimi ağırlıklı olarak düzenlediği ve İngilizlere Türkçe öğretimini gerçekleştirmek amacıyla bir set kabul edilebilecek çeşitli eserler ortaya koyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study analyzes English Turcologist Sir James William Redhouse and his Turkish language teaching books which were prepared for he aim of teaching Turkish to the English. In this research, qualitative method was used. Data were gathered through the technique of document analysis; descriptive and content analysis were referred for further examination.Redhouse who is mostly well-known with his dictionaries, has taught Turkish language books which were written to teach Turkish to the English and names of these books are ?The Turkish Compaingner?s Vade-Mecum of Ottoman Colloqual Language? and ?A Simplified Grammar of the Ottoman Turkish Language?. In this thesis, Redhouse?s teaching Turkish to the English was presented by examining these two works.In the research, these subject classification, subjects size distribution, vocabulary teaching, sample Turkish words, Turkish morpheme teaching, dictionary, sample Turkish texts, method, target groups and readers of the books and the Language level were searched and compared.This study shows that, Redhouse?s works are significant in order to teach Turkish to the English, to become it real, his grammar-translation method, organization of his works mostly with teaching words which can be considered as a masterpiece.