Kut'ül Amare'de esir düşen Binbaşı Sör Alexander James Anderson'un günlükleri
Diaries of Major Sir Alexander James Anderson captured at Kut'ül Amare
- Tez No: 940863
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin Çanakkale Zaferinden sonra ikinci büyük başarısı olan Kut'ül Amare Zaferi zaman içinde unutulmuştu. Ancak son yıllarda Kut'ül Amare Zaferi tekrar hatırlanmış ve üzerine çokça çalışma yapılmaya başlanmıştır. Enver Paşa'nın amcası olan Halil Paşa (Kut) tarafından yapılan Kut Kuşatması sonucu General Charles Townshend komutasındaki kendisi dahil 5 general ile yaklaşık 13.000 kişilik İngiliz Birliği esir alınmıştı. Dolayısı ile Kut'ül Amare zaferi üzerinde yapılan çalışmalar Irak Cephesinde gelişen olayları aydınlatmakla beraber Birinci Dünya Savaşında Türk tarafının aldığı esirler konusuna da büyük katkılarda bulunmaktadır. Konuyla ilgili çalışmalarda arşiv belgelerinin yanı sıra başta General Townshend olmak üzere subayların yazdıkları hatıralar ve günlüklerden de yararlanılmıştır. Hatıralar arşiv belgeleri kadar güvenilir kaynaklar olmasalar da neyi araştırmamız, nereye bakmamız gerektiği konusunda yol gösterici olmakla beraber bilgileri teyit etmek ve dönemin ruhunu anlamak açısından önem arz etmektedirler. Bu çalışmanın konusu olan hatıralar içinde en büyük alanı Kut Kuşatmasında Hint Ordusu Gönüllü Topçu Bataryası Komutanı Sör Alexander Anderson'un bataryanın Kut savunmasında yer aldığı dönemde tuttuğu günlüğü oluşturmaktadır. Günlük, Türk piyade saldırılarını, şehre yönelik topçu ateşi ve hava akınlarını, Türklerin ölüleri gömmek için düzenlediği ateşkesi, kuşatma altındaki askerlerin umutlarını artıran İngiliz yardım girişimlerinin başarısızlığını, yiyecek kıtlığını aktarmaktadır. Ayrıca günlükte garnizona hava ve nehir yoluyla ikmal girişimlerini ve savunucuları zor durumda bırakan kötü hava koşullarını anlatan günlük kayıtlarda aktarılmaktadır. Bunun yanında Kut'u savunan güçlerin tam bir dökümü sağlanmaktadır. Günlüğün yanı sıra, Temmuz 1915 ile Kasım 1918 tarihleri arasında Anderson'un çoğunlukla kız kardeşlerine Türkiye'de esir tutulduğu dönemde yazdığı 22 adet mektup ve Kastamonu esir kampında kaldığı Ağustos 1916 ile Ağustos 1917 tarihleri arasında tuttuğu, kamplardaki koşullara ilişkin kısa notlar, çeşitli meblağlar ve malzeme listeleri içeren bir not defteri de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kut'ül Amare Victory, the second great success of the Ottoman Empire after the Çanakkale Victory in the 1st World War, had been forgotten over time. However, in recent years, the Kut'ül Amare Victory has been remembered again and much work has begun to be done on it. As a result of the Siege of Kut by Halil Pasha (Kut), Enver Pasha's uncle, 5 generals including himself and approximately 13,000 British troops under the command of General Charles Townshend were taken prisoner. Therefore, studies on the Kut'ül Amare Victory shed light on the events that developed on the Iraqi Front and also make great contributions to the issue of prisoners taken by the Turkish side in the 1st World War. In studies on the subject, in addition to archive documents, memoirs and diaries written by officers, especially General Townshend, are also used. Although memoirs are not as reliable sources as archive documents, they are important in terms of confirming information and understanding the atmosphere of the period, as well as guiding us on what to research and where to look. The memoirs that are the subject of this study consist of diary entries by Sir Alexander Anderson, Commander of the Indian Army Volunteer Artillery Battery during the Siege of Kut, during the period when the battery was involved in the defence of Kut, describing the Turkish infantry attacks, the artillery fire and air raids on the city, the ceasefire arranged by the Turks to bury the dead, the failure of British relief efforts that raised the hopes of the besieged soldiers, the food shortages and attempts to supply the garrison by air and river, and the bad weather conditions that put the defenders in a difficult position. In addition, it provides a complete account of the forces defending Kut. The diary also contains 22 letters written by Anderson, mostly to his sisters, during his time as a prisoner in Türkiye between July 1915 and November 1918, and a notebook kept in the Kastamonu prison camp between August 1916 and August 1917, containing brief notes on conditions in the camps, various sums of money and lists of supplies.