İlköğretim okulu 5. sınıf öğrencilerinin öğretmenlerine olan güven düzeyleri ile derse katılım düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between level of 5th grade primary students' trust in teachers and level of attendance to the lessons
  1. Tez No: 278845
  2. Yazar: CİHAN MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim öğrencilerinin öğretmenlerine olan güven düzeyleri ile derse katılım düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektirAraştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan, 17 maddeden oluşan ?Derse katılım? ve 23 maddeden oluşan ?Öğrencilerin öğretmene güveni? anketleri ile toplanmıştır. Araştırmanın evreni, Bolu ili merkez ilçe sınırlarındaki 19 farklı ilköğretim okulundaki 5.sınıf öğrencilerdir. Araştırmanın örneklemini 524 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır;Araştırmaya katılan öğrencilerin anketteki, ?Öğretmenimiz doğru söyler?; ?Bize verdiği sözü tutar?; ?Bizim görüşlerimize önem verir?; ?Bize eşit davranır?; ?Aldığı kararların sebeplerini açıklar?; ?Bizim eleştirilerimize açıktır?; ?Derste veya ders dışında öğretmenimle rahatlıkla görüşebilir, konuşabilirim?; ?Kararlarında tutarlıdır?; ?Bize karşı adildir?; ?Bizim önerilerimizi dinler?; ?Bizim problemlerimizle yakından ilgilenir?; ?Bizi doğru şekilde bilgilendirir?; ?Bize karşı hoşgörülüdür?; ?Yardıma ihtiyacım olduğunda öğretmenim yardım eder?; ?Bize karşı açık fikirlidir?; ?Öğretmenimin yanında kendimi güvende hissediyorum?; ?Öğretmenimiz bizim iyiliğimizi düşünür?; ?Öğretmenimin işini çok güzel yaptığına inanıyorum?; ?Öğretmenin her söylediğine inanırım?; ?Öğretmenimiz bize güvenir? maddelerine ?Her zaman? düzeyinde katıldıklarını tespit edilmiştir. ?Öğretmenimiz bize aşağılayıcı ve alaycı isimler takar?; ?Öğretmenimiz tarafından dışlanmış arkadaşlarım var?; ?Öğretmenimin çoğu davranışından kuşku duyarım? maddelerine ise ?Hiç? boyutunda katıldıkları saptanmıştır.Araştırmaya katılan öğrencilerin anketteki ?Dersi dikkatlice dinlerim?; ?Öğretmenimin ve arkadaşlarımın neler yaptıklarına dikkat ederim?; ?Anlayamadığım yerlerde soru sorarım?; ?Sorulan soruların cevabını biliyorsam söz isterim?; ?Derse hazırlıklı gelirim?; ?Gerekli araç-gereçleri hazırlayarak gelirim?; ?Yeni bir konuya geçtiğimizde meraklanırım?; ?Grup çalışmalarına katılırım?; ?Deney yapma, canlandırma gibi uygulama yapılması gereken derslerde uygulamalara katılırım?; ?Aldığım görevleri en iyi şekilde tamamlarım? maddelerindeki davranışları ?Her zaman? düzeyine yaptıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin ?Ders dışı etkinliklerle uğraşmam?; ?Dersi dinlediğimi davranışlarımla, jest ve mimiklerimle belli ederim?; ?Not tutarım?; ?Değişik örnekler veririm?; ?Güncel gelişmeleri ve yenilikleri sınıf gündemine getiririm?; ?Yaşadığım olaylar varsa bunları anlatırım?; ?Öğretmenim ya da arkadaşlarımın anlattığı konularda, eksiklik ya da yanlışlık hissedersem bunu tamamlarım? maddelerindeki davranışları ise ?Çoğunlukla? düzeyinde yaptıkları bulunmuştur.Öğrencilerin öğretmenlerine olan güven düzeyleri ile derse katılım düzeyleri arasında olumlu ve anlamlı ilişkinin olduğu tespit edilmiştir (r= .361, p= .000).Bu çalışmanın sonuçlarına dayalı olarak öneriler; Öğrencilerin başarılarını olumlu şekilde etkileyen faktörlerden biri olan derse katılım düzeylerini arttırabilmek için dikkat edilmesi gereken unsurlardan birinin öğrencilerin öğretmenlerine olan güven düzeylerini arttırmak olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relation between primary education students? trust level to their teachers and their attendance level to the lessons.Quantitative research method was used in this study. Data was gained with the 17-item survey ?Attendance to the Lessons? prepared by the researcher and 23-item survey ?Students? trust to their Teachers?. The universe of the study was 5th year primary school students having education at 19 different primary schools in the center district in Bolu.Findings below were gained from the study;Students ?Always? agree with the items: ?Our teacher says true?; ?S/He keeps her/his promise?; ?S/He gives importance to our ideas?; ?S/He behaves equally to us?; ?S/He explains the reasons of her/his decisions?; ?S/He is open to our criticisms?; ?I can talk with my teacher freely during the lessons or outside the school?; ?S/He is consistent at her/his decisions?; ?S/He is fair to us?; ?S/He listens to our suggestions?; ?S/He is interested in our problems sincerely?; ?S/He informs us exactly?; ?S/He is tolerant to us?, ?S/He helps me when I need help?; ?S/He is open-minded to us?; ?I feel myself confident with my teacher?; ?S/He always thinks of our favour?; ?I think our teacher does her/his job well?; ?I believe everything s/he says?; ?Our teacher trusts us?. Students ?Never? agree with the items: ?S/He gives us pejorative and mocking nicknames?; ?There are some friends being excluded by our teacher?; ?I doubt most of my teacher?s behaviours?.Students ?Always? agree with the items: ?I listen to the lesson accurately?; ?I pay attention to what my teacher and friends do?; ?I ask questions when I don?t understand something?; ?I ask to speak if I know the answer?; ?I participate in the lessons prepared?; ?I participate in the lessons with the necessary aids?; ?I worry about a new subject?; ?I participate in the group work?; ?I participate in the demonstrations in the experiments, animations?; ?I complete the given jobs well?. Students ?Usually? agree with the items: ?I am not interested in outside class activities?; ?I express that I listen to the lesson with my behaviours, gestures and mimes?; ?I take notes?; ?I give different examples?; ?I bring the actual developments and improvements to our class agenda?; ?I explain the things I experience?; ?I complete the things when I feel there is failure and fault in the subjects my teacher or my friends explain?.That there is a positive and meaningful relation between students? trust level to their teachers and their attendance level to the lessons (r= .361, p= .000).Sugeestions according to the findings of the study: In order to increase the attendance level of the students to their lessons that is one the positive factors affecting the students? success in a good way, that increasing the students? trust level to their teachers is one factor to be taken into considerance can be preferred.