İlaç patenti hak sahipliği ve ilaç patenti hak sahibinin ilacın neden olduğu zararlardan dolayı sorumluluğu
Concept of drug patentee and liability of the drug patentee for damages caused by the drug
  1. Tez No: 278860
  2. Yazar: BURCU GÜLSEREN ÖZCAN BÜYÜKTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İlaç, insan sağlığı ile yakından ilgili bir üründür. Sağlık hakkı bakımından son derece önemli olan bu ürünün, patent hakkına konu olması uzun süre tartışılmıştır. Patent konusu olan diğer ürünlerden farklı olması nedeniyle ilaç patenti sahibinin sorumluluğunun olup olamayacağı sorusunun yanıtı tezde aranmıştır. Çalışmada öncelikle ilaç tanımı yapılmıştır. Konumuz açısından önemi nedeniyle ilacın sağlık hakkı ile ilgisi ve patent hakkına konu olması anlatılmıştır. Patent konusu olan ilacın kullanımı nedeniyle hangi zararların doğacağı ve ilaç patenti sahibinin bu zararlar nedeniyle sorumluluğu incelenmiştir. İlacın içinde zarar doğurma riskini barındırması nedeniyle sorumluluğun dayanağı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Medicines are products closely related to human health. Although the medicines are crucially important in the terms of the right of health, it takes a long time that it is disscused in the subjectof patent right. The answers of whether the medicine patentee has a legal responsibility in the thesis, because the medicine patentee differs from the other products which are the subject of the patent. Initially, the description of the medicine is defined.The damages caused by the medicine usage which is protected with the patent and the liability of the medicine patentee because of the damages were sexamined in the thesis. The basis of liablity is searched because of the damage risks of the medicines.