İzmir koşullarında sulanan ve sulanmayan bazı zeytin çeşitlerinin yapraklarındaki morfolojik ve anatomik farklılıkların belirlenmesi
Determination of morphological and anatomical differences in the leaves of some olive cultivars, cultivated in irrigated and non-irrigated conditions in i̇zmir
  1. Tez No: 623412
  2. Yazar: DUNYA AMEER KHORSHEED AL-NAQEEB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT TAHA ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Botanik, Fizyoloji, Anatomy, Botany, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ayvalık, Gemlik ve Memecik zeytin çeşitlerinde sulanan ve sulanmayan koşulların morfolojik, fizyolojik ve histolojik bakımından değişimleri incelenmiştir. Her yönden alınan yaprak örneklerinde her iki yıl içinde sulamayla beraber trikom sayısının azaldığı gözlenmiştir. Her iki yılda sulamayla birlikte Gemlik ve Memecik çeşitlerinde stoma sayısı artarken, Ayvalık çeşidinde stoma sayısı azalmaktadır. Ayvalık çeşidi Hyponastic yaprak şekline nedeniyle kendine özel bir atmosfer yaratmış ve yapraklarının alt kısmı direkt güneş ışığına ve rüzgarın etkisine maruz kalmamış olabilir ki bu nedenle de stoma sayısı sulanmayan ağaçlarda artış göstermiş olabilir. Diğer bir çalışmada da Ayvalık, Gemlik, Memecik, Domat, Nizip Yağlık ve Kilis Yağlık zeytin çeşitlerinde sulanmayan koşulların morfolojik, fizyolojik ve histolojik bakımdan değişimleri incelenmiştir. Ayni koşullarda yetişen zeytin yapraklarının (abaxial) alt kısmında yoğun bir şekilde bulunmakta olan trikomların sayısı, yönler dikkate alınmadan da sırasıyla en fazla Nizip yağlık, Kilis Yağlık ve Domat çeşidinde tespit edilmiştir. Sonuç olarak, zeytin çeşitleri arasında özelikle trikom yoğunluğu, palizat parenkiması, sünger parenkiması ve kutikula kalınlığı bakımından önemli farklıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Morphological, physiological, and histological changes of irrigated and non-irrigated conditions in Ayvalık, Gemlik and Memecik olive varieties were examined. It was observed that the number of trichomes decreased with irrigation in both years in leaf samples taken from all directions. While the number of stomata in Gemlik and Memecik varieties increases with irrigation in both years, the number of stomata in Ayvalik variety decreases. Ayvalik variety Hyponastic has created a unique atmosphere due to its leaf shape and the lower part of its leaves may not have been exposed to direct sunlight and the effect of the wind, so the number of stomata may have increased in non-irrigated trees. In another study, morphological, physiological, and histological changes of non-irrigated conditions in Ayvalik, Gemlik, Memecik, Domat, Nizip Yaglik, and Kilis Yaglik olive varieties were investigated. The number of trichomes densely located in the lower part of the olive leaves (abaxial) grown under the same conditions was determined mostly in Nizip Yaglik, Kilis Yaglik, and Domat varieties, regardless of the directions. As a result, significant differences were observed among olive varieties, especially in terms of trichome density, palisade parenchyma, spongy parenchyma, and cuticle thickness.