Ankara koşullarında entansif sistemde 4 farklı hindi genotipinin verim özelliklerinin karşılaştırılması
A Comparison of production characteristics of four different turkey genotypes raised intensively under the conditions of Ankara
- Tez No: 27900
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA KOŞULLARINDA ENTANSİF SİSTEMDE 4 FARKLI HİNDİ GENOTİPİNİN VERİM ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI E. Günay YALÇIN ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTÜTÜSÛ ZOOTEKNİ ANABİÜM DALI Danışman : Prof. Dr. Rüveyde AKBAY 1993, Sayfa: 49 Jüri : Prof.Dr. Rüveyde AKBAY Prof. Dr.Ayhan ELİÇİN Yard.Doç.Dr.Ki/cfref SAYLAM Bu araştırmada entansif sistemde Amerikan Bronz, Fransız Betina ve bu iki ırkın geriye melezleri Bronz Gı ve Betina G-| canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma ve kesim randımanı bakımından karşılaştırılmıştır. Denemede palazlar, besi sonu ağırlığı dikkate alınarak m2 ye 3 hayvan düşecek şekilde 15 m2 lik bölmelerde barındırılmıştır. 0., 4., 8., 12., 16. ve 20. haftalardaki ortalama canlı ağırlıklar, 0-4, 0-8, 0-16, 0- 20, 5-8, 0-12, 13-16, 17-20 haftalar arasındaki canlı ağırlık artışları ve 0-4, 5-8, 9-12, 13-16, 17-20 ve 0-20 haftalar arasındaki yem tüketimi ve yemden yararlanma, 20. haftanın sonundaki kesim randımanı saptanmıştır. 16. ve 20.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT MASTERS THESIS A COMPARISON OF PRODUCTION CHARACTERISTICS OF FOUR DIFFERENT TURKEY GENOTYPES RAISED INTENSIVELY UNDER THE CONDITIONS OF ANKARA. E. Günay YALÇIN UNIVERSTY OF ANKARA GRADUTE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE Supervisor : Prof.Dr. Rüveyde AKBAY 1993, Sayfa: 49 Jury : Prof.Dr. Rüveyde AKBAY Prof. Dr.Ayhan ELİÇİN Asst.Prof.Dr.Kt/dref SAYLAM In this research, Broad Breasted Bronze, French Betina and their crosses (G-|), Bronz G-| and Betina G-| are compared in respect to their body weight, feed consumption, feed efficiency and carcass yields. In this trial, the poults were reared in 15 m2 houses with the density of 3 birds per square meter with regard to their slaughter body weight. In 0, 4, 8, 12, 16 and 20 th weeks the average body weights; the increase in body weight during 0-4, 0-8, 0-12, 0-16, 0-20, 5-8, 9-12, 13-16, 17-20 th weeks and feed consumptions and feed efficiencies during 0-4, 5-8, 9-12, 13-16, 17-20, 0-20 weeks and in the 20 th week slaughter rate is measured.