Küresel tedarik zinciri yönetiminde beklentiler, sorunlar ve çözüm önerileri: Konya ilinde faaliyet gösteren işletmelere yönelik bir araştırma
Expectations, problems and suggestions for global supply chain management: A study on companies operating in Konya
  1. Tez No: 279001
  2. Yazar: SERVET SAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜRŞAT GÜLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz küresel rekabet ortamında işletmeler, sürekli değişen ve gelişen pazar koşullarında rekabet edebilmek, müşteri beklentilerini karşılayabilmek ve üretim maliyetlerini azaltabilmek için değişimlere uyum sağlamak zorundadırlar. Bu nedenle artık işletmeler bu amaçlara ulaşmakta kullanılacak olan en önemli araçlardan birinin tedarik zinciri yönetimi (TZY) olduğunu anlamış, hem tedarikçileriyle hem de müşterileriyle olan ilişkilerini karşılıklı işbirliği ve güven esasına bağlı olarak yeniden yapılandırmaya başlamışlardır. TZY; tedarikçiler, üreticiler, dağıtımcılar ve müşteriler üzerinde oluşan bir ağdaki malzeme, bilgi ve parasal akışların yönetimini içermektedir. Bu akışların farklı işletmeler arasında ve kendi içindeki koordinasyonu ve entegrasyonu ise tedarik zinciri yönetiminin başarılı olmasını sağlamaktadır. TZY'nin faydaları hammadde kaynaklarından son tüketiciye kadar bütün alanlarda ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada, Konya ilinde faaliyet gösteren işletmelerin karşılaştıkları TZY sorunları incelenmeye çalışılırken, araştırma kapsamında genel istatistik teknikleri ile çeşitli hesaplamalar yapabilmek amacıyla bilgi ve veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Bu sayede işletmelerin TZY'den beklentileri ve bu beklentilere ulaşma düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive atmosphere, companies have to adopt themselves to changes in order be able to compete in a continually changing and developing market, to meet the needs of customer expectation and to reduce production cost. Therefore, companies have realized that one of the most important means to reach this purpose is supply chain management (SCM), and thus they have started to reconstruct the relations with both customers and suppliers based on reciprocal collaboration and confidence. SCM includes the management of influxes of finance, information and material in a web among suppliers, manufacturers, deliverers and customers. The coordination and integrations of these influxes in them and among different companies mean that SCM is successful. Benefit of SCM arises in many different areas from raw material supplies to the last customer.In this study, SCM problems, which companies face in the city of Konya, are examined. In order to have certain calculations through general statistical techniques, data and information were held through survey method, by means of which we tried to identify the expectation of the companies from SCM and their level to reach their expectation.