Değerler açısından Sezai Karakoç (Ahlâk ve sanat örneği)
In terms of values Sezai Karakoç (Morality and art case)
  1. Tez No: 279057
  2. Yazar: FAHRETTİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sezai Karakoç, otuz altı düşünce eseri, dokuz şiir kitabı, iki hikâye ve iki piyes, üç deneme, üç inceleme ve üç çeviri eseriyle İslâm düşünce dünyasına önemli ölçüde katkı sağlayan bir sanat ve fikir adamıdır. Karakoç, ?Diriliş? adlı medeniyet ve düşünce projesiyle Müslümanların ilgisini çekmiş ve geniş kesimleri etkilemiştir. Onun ahlâk ve sanat anlayışı hakkında yapılan bu çalışmada, eserlerinden ve kendisi hakkında yapılan çalışmalardan yararlanılmıştır.Karakoç'un medeniyet ve düşünce sisteminin temel taşlarını, kaynağını metafizik âlemden alan, Allah'tan alan ahlâk, sanat, ekonomi, kültür, siyaset vb. değer alanları oluşturmaktadır. Ahlâkı da sanatı da İslâm'ın temel prensipleriyle birlikte, bu medeniyet anlayışı çerçevesinde yoğurmaktadır. Ahlâk, medeniyet düşünce ve projesinin bir parçası olarak çok önemli bir yere sahiptir. Ahlâkın dayanağı, kaynağı fizikötesi âlemde aranmalı yani Allah'ta, Allah'ın gönderdiği dinde aranmalıdır. Sanat, kendine has kuralları olan bir etkinlik kaynağı olmakla birlikte toplumu aydınlatıcı, yol gösterici bir fonksiyonu olan etkinliktir. O'nun sanat anlayışı, sanat düşüncesi genel dünya görüşünün sanata uygulanmasıdır. Yani metafizik temelli, ruhçu ve maneviyatçı bir yaklaşımdır.Değerler Açısından Sezai Karakoç (Ahlâk ve Sanat Örneği) adını verdiğimiz bu çalışmamızın giriş bölümünde değer alanları olarak ahlâk ve sanat hakkında geçmişten bugüne kadar genel bir bakış sergilemeye çalışılmıştır. Birinci bölümde Karakoç'un bir değer olarak ahlâka dair düşüncelerini ve ahlâk düşüncesinin kaynağını, ahlâk, bilim ve felsefe münasebetini, pratik ahlâkın bölümleri olan ferdî ahlâk, aile ahlâkı, dini ahlâk, toplumsal ahlâk ve devlet ahlâkı hakkındaki düşünceleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde Karakoç'un bir değer olarak sanat düşüncesi, sanat, sanatçı ve sanat eserine bakışı, çeşitli sanat dalları hakkındaki görüşleri ve eserlerinde önemli görülen sanatla ilgili bazı kavramlar ortaya konulmuş ve sonuç bölümüyle çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoç is a philosopher who has thirty-six thought works; nine books of poetry; drama and stories; three essays, translations and reviews. His works have many contributions to Islamic thought world. He has affected many sections and aroused the interest of Muslims with his project `Resurrection?. The subject matter of this research is his sense of morality and understanding of art. Not only his own studies, but also the other studies written about him are used during the preparation of the research.The cornerstones of Mr. Karakoç?s thought system are sourced with metaphysical realm, I mean Allah; and the ethics, art, economy, culture, and politics, etc. He considers the art of ethics by the basic principles of Islam. Morality and understanding of civilization takes a very important part in his project within this understanding. The basis of morality should be looked for in the metaphysical realms, in Allah, and the religion sent by him. Besides being an activity source which has its own rules, the art has a function of guiding and developing the society. His opinion about art and the understanding applies his general worldview to the art. This is based on Metaphysical Approach.In terms of values Sezai Karakoç (Morality and Art Case), an overall view about the art from the past to the present is tried to be explained at the beginning of this study. In the first part, Mr. Karakoç?s opinions about the morality and the source of these opinions; the relation of morality and science, art, and philosophy; and personal, family, religion, social, and government ethics are tried to be explained. In the second part, his view of art as a view; his way of considering art, artists and art works; his opinions about different kinds of art are stated in the research; and it is completed with conclusion part.