Okul yöneticilerinin eğitimde yaratıcı drama faaliyetlerine ilişkin tutumları
The attitudes of school administrators towards the creative drama activities in education
  1. Tez No: 279165
  2. Yazar: ADNAN ÇÖME
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma, ilköğretim okulu yöneticilerinin eğitimde yaratıcı drama etkinliklerine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda bir tutum ölçeği geliştirilmiştir: Eğitimde Yaratıcı Drama Etkinliklerine Yönelik Tutum Ölçeği (EYDEYTÖ). Çalışmaya 49 madde ile başlanmış ve uygulamalar 300 okul yönetici üzerinde gerçekleştirilmiştir. Faktör analizi ile maddelerin toplam 7 faktörde toplandığı, açıklanan toplam varyans miktarının yaklaşık 0,63 olduğu, faktörler arasında anlamlı korelasyonların olduğu belirlenmiştir. Madde-toplam ve madde-kalan korelasyonları anlamlı ve maddelerin ayırt edici olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda Cronbach's Alpha katsayısı maksimum 0,85 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey has been realized to pinpoint the attitudes and manners of the primary school administrators? as for the creative drama activities in education. In this respect, a manner scale has been developed:?The manner scale as for the Creative Drama Activities in Education.? The survey has been set on the 49th item and the applications have been fulfilled over 300 school administrators. All items have been classified under 7 factors using the factor analysis. And, it has been pointed out that the given total variance is about 0,63 and thus, there has been significant correlations among factors. It has been displayed that the items were discriminating and the item-total and item-reminder correlations were significant. At the end of the survey, Cronbach?s Alpha coefficient has been calculated as 0,85 max.