Türkiye'de okul öncesi eğitim kurumlarında yaratıcı drama etkinlikleri (Ankara ili örneği)
Creative drama activities at preschool education foundations in Turkey (The sample of Ankara city)
  1. Tez No: 81666
  2. Yazar: TUĞBA GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Günümüzde iletişim kurma yollan hızla değişmekte, çağın gerisinde kalmamak için bireyin özümsemesi gereken bilgi yoğunluğu artmaktadır. Bilgiyi doğrudan aktarmak yerine yaratıcı düşünme yollarının geliştirilmesiyle var olan bilgiye ulaşmanın daha kolay olacağı bilinmektedir. Bu yolla birey, farklı çözüm yollarını deneyeceği gibi, dünyayı da daha anlamlı olarak özümser ve kendi evrenini şekillendirmek için girişimde bulunur. Yaratıcı düşünce, kişinin tüm yönlerini işe koşan ve bunları üst düzeyde kullanmasını gerektiren araçtır ve yaratıcı etkinlikler yoluyla kazandırılabilir. İnsandaki yaratıcı gücü- kullanan en kapsamlı alanlardan biri olan sanat, gizemli bir güce sahiptir ve yeri hiç bir şeyle doldurulamaz. Sanat eğitimi, sanat öğretimini de kapsayan bir kavramdır. Sanat eğitimi; yaratıcılığa dönük yöntemlerle verildiğinde daha anlamlı olur ve amacına ulaşır. Söz konusu olan okul öncesi dönem çocuğu olduğunda, sanat eğitiminin bu yaş çocuğunun temel gereksinimi olan oyun ortamlarında verilmesi, yaşatılması gerekir. Çocukların yaşlarına, gelişim özelliklerine uygun olarak oyun yoluyla verilen sanat eğitimi programlarının onların kişiliğini şekillendirmedeki rolü büyüktür. Yaratıcı drama bir sanat eğitimi alanıdır. Çocuklar, bu etkinlikte aktif, düşünen, yaşayan konumdadırlar. Böylelikle süreçte yapılanlar daha etkili ve kalıcı olur. Çünkü drama, oyunu kullanır. Ve çocuklar da bu dönemde zaten yaşarken oynar, oynarken yaşarlar. Yaratıcı drama sürecini anlamlı kılacak temel öğelerden biri, drama lideridir. Drama lideri, yaratıcı, girişimci ve bilinçli olmalı, çocuğun bağımlılıktan kurtulup bağımsızlığa yöneldiği okul öncesi eğitim kurumunda sanat eğitimi sürecini anlamlı kullanmalı, işlemelidir. Yaratıcı drama aynı zamanda eğitim ortamında bilişsel öğrenmeyi başarılı kılmak adına uygulanan bir yöntem olarak da programda yer alabilir. Tüm bu sıralananlar göz önüne alınarak, araştırmada yer alan konular şu şekilde sıralanmıştır: 122_Birinci bölümde, araştırmanın yapılmasını gerekli kılan problem durumu saptanmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında yaratıcı drama etkinliklerinin kimler tarafından, nasıl ve hangi koşullarda gerçeUeştirildiğinin ortaya çıkarılması, araştırmanın yapılmasını gerekli kılmaktadır. Araştırmanın temel amacı, okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanmakta olan yaratıcı drama etkinliklerinin ne şekilde gerçekleştiğinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmanın önemi ve sınırlılıklarının da bulunduğu bu bölümde, okul öncesi eğitim, etkinlik, oyun, yaratıcılık, dramatik oyun, yaratıcı drama, yaratıcı drama lideri gibi kavramlar da tanımlar kısmında yer almıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde konu ile ilgili kuramsal çerçeve belirlenmiş, Türkiye'de yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Okul öncesi eğitim ve önemi ile başlayan kuramsal açıklamalar, bu dönemdeki çocuğun yaratıcılığı, verilen sanat eğitimi, çocuğun temel gereksinimi olan oyun ile oyun gelişim dönemlerinden dramatik oyunla sürmüştür. Daha sonra yaratıcı drama kavramının dünyamız ve ülkemizdeki gelişimi, yaratıcı dramanın amaçlan, aşamaları üzerinde durulmuş, okul öncesi eğitim içinde yaratıcı dramadan söz edilmiştir. Kuramsal çerçevede yer alan yaratıcı drama liderinin özellikleri, nitelikleri ve okul öncesi eğitimde yaratıcı drama lideri konulan, araştırmada açıklık getirilmesi gereken bir durumu da ortaya koymaktadır. Üçüncü bölüm, yöntem bölümüdür. Betimsel bir araştırma olan bu araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yaratıcı drama etkinlikleri kurum anketleri ve drama lideri anketleri ile toplanmıştır. Anketler, programında yaratıcı drama etkinliği olan ve dışandan lider alan okul öncesi eğitim kurumlan yöneticilerine ve bu kurumlarda çalışan drama liderlerine uygulanmıştır. Dördüncü bölümde bu verilerin değerlendirilmesi yapılmış, bulgular ve yorum kısımlan yer almıştır. Beşinci bölüm, araştırmanın değerlendirilmesini ve bu değerlendirmeler doğrultusunda yapılabilecek önerileri içermektedir. Bu bölümde aynca okul öncesi eğitim programı içinde yer alan bir konu seçilerek, yaratıcı drama yoluyla ne şekilde uygulanacağı ile ilgili bir öneri yer almaktadır. 123Araştırma, kullanılan anketlerin yer aldığı ekler ve yararlanılan kaynakların belirtildiği kaynakça bölümü ile son bulmaktadır. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the time being, ways of communications have been changing rapidly. In order to keep up with the needs of the modern age, one should not stay individually behind the overall knowledge of the world as well. It's well known that, instead of a teacher centered one, an approach in which creative thinking gains importance, makes it a lot easier to reach the knowledge itself. In this way, the her/his vision of the world in general. Creative thinking is a tool where the individual makes profit of his/her physical and mental functions both interacting as a whole. Art, using the power of creativity of the individual, has got a magic power and could not be substituted or compared with any other field, and as a concept it should be covering teaching as well. The education of art, if given with methods of creative thinking, is more valuable and to the point. If we are talking about preschool children, art education has to be considered within the play context, which of course is one of the of the basic need of that age group. Art education programs, given according to their ages and developmental capacities are very essential for an individual to obtain his/her characteristic features and a healthy growth. Creative drama is a field of art education. Children are actively experiencing thinking and integrating as parts of this process. This enables learning to be more effective and permanent. Furthermore we must consider that drama uses play and children at this age experience by learning and learn by playing. One of the most important reasons which make the process of creative drama meaningful is the leader. The drama leader needs to be creative, actively participating and conscious. At the preschool stage of education, where children switch from being dependent individuals to independent ones, art education should be functioning in a most meaningful way. At the same time, creative drama, as a method, which enables cognitive learning to be more successful should be used as part of the curriculum. 125As a result; considering all those stated feet above; the observations on creative drama are being made as follows: In the first part, the problem situation which enables the observation to be done is made clear. These observations needed to be done to be able to see under which circumstances, how and by whom was creative drama being made. The main aim of this search is to find out how it is being put in to practise in preschool education. With the importance and the restrictions of this observation, preschool education, activities, play, creativity, dramatic play, creative drama, creative drama leadership and such concepts are also taken place in the definitions part of this section. In the second part a theoretical frame about the subject has been selected and some observations made in Turkey have been given as examples. It starts with preschool education and its importance and continues through the child's creativity, the art education given to this age group anp play as a basic need of the child and the developmental stages within the plays. Next, the development of creativr drama both in the world and in our country, its aims and developmental stages espedially its place at preschool stage have been discussed. The features and qualities of creative drama leader, concepts of creative drama education at preschool show that there is a situation needed to be made clear. The third part is the methodology section. This research is a descriptive one and collects the surveys of drama activities and drama leadership activities. Surveys have been applied to the managers who hires leaders for preschool foundations and to the drama leaders who work for this foundations and have creative drama activity in their syllabus. In the fourth part, the evaluation of the outputs and interpretations are discussed. In the fifth part, the overall research is evaluated and the suggestions for the evaluation is included. Also a suggestion of how to apply a lesson to preschool education program using the techniques of creative drama can be found. The research ends with ibids showing the survey and resources. 126