Resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin yönetme türlerinin öğretmenler üzerindeki etkisi
The effect of management styles of public and private preschool education directors on teachers
- Tez No: 348977
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
İyi bir eğitim-öğretim hizmetinin verilmesinde okul yöneticisinin ve yönetme türünün etkisi büyüktür. Yöneticinin benimsediği ve uyguladığı yönetim modeli, işgörenleri ve örgütün iklimini direk olarak etkileyecektir. Yönetim süreci içerisinde yönetici yönetme türlerini iyi bilmeli ve özümsemelidir. Kullandığı yönetme modelini ölçülü ve kurumun amaçlarına uygun uygulamalıdır. Bu araştırma; İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde bulunan resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumları yöneticilerinin yönetme türlerinin öğretmenler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, öncelikle yönetim, yönetsel davranış türleri ve yönetim süreçleri ile bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra okul öncesi eğitim yönetimi ile bilgilere yer verilmiş olup, okul öncesi kurum yöneticisi ve öğretmenlerinin görevleri ve sahip olmaları gereken nitelikler açıklanmıştır. Araştırma nicel olarak tasarlanmış olup, ilişkisel tarama modeli kullanılarak çalışma yapılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesinde yer alan 30 farklı resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 338 okul öncesi öğretmeninden oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında, öncelikle yurt içi ve yurt dışı yayınlarda literatür taraması yapılarak anket taslağı hazırlanmış sonrasında konu alanında uzman görüşleri alındıktan sonra geliştirilen ``Resmi ve Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumu Yöneticilerin Yönetme Türlerinin Öğretmenler Üzerindeki Etkisi Anketi? örneklemi oluşturan katılımcılara uygulanarak, anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Araştırmada geliştirilen anket aracılığı ile elde edilen verilerin istatistiksel olarak analizi SPSS Windows?istatistik 15 paket programı ile yapılmıştır. İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde bulunan resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumları yöneticilerinin yönetme türlerinin öğretmenler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla ölçeklerdeki alt faktörlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları tespit edilmiştir. Ölçekler kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan öğretmenlerin; cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem (hizmet süresi), mevcut yöneticisi ile çalışma süresi, okul türü, öğrenim durumu, alanlarıyla ilgili hizmet içi eğitimlere katılma durumu değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
School directors and management styles have a great effect on the quality of education given. The management style which is adopted and applied by the director directly affects the staff and the organizational climate. Through the process of management, the director should know the management styles well and internalize them. They should apply these management styles appropriately considering the goals of the organization. The aim of this research is to define the effect of management styles of public and private preschool education directors from İstanbul, Küçükçekmece on teachers. In this research, priority has been given to the data on the management, types of managerial behavior and management processes. Afterwards preschool education management has been handled and the must-be qualities and responsibilities of the preschool directors and teachers have been discussed. The research is planned as quantitatively, and the study has been held by relational screening model method. The sampling of this research consists of 338 preschool teachers who work in 30 different private and public preschool institutions in Küçükçekmece, İstanbul in the 2012-2013 Academic year. When gaining the data, firstly, domestic and foreign publications are browsed literally and the outline of the questionnaire is prepared. Secondly, after taking the authorities views on the subject ?The questionnaire on The Effect of Management Styles of Public and Private Preschool Education Directors on Teachers? is applied on the participants. Finally, the results have been transferred on the internet. The statistical analysis of the data taken from the developed questionnaire has been studied through SPSS Windows 15 predictive analytics software. The scales of the arithmetic means and standard deviations of sub-factors have been shown to identify the effect of management styles of public and private preschool education directors from Istanbul, Küçükçekmece on teachers. It is checked whether the results which are gained by using the scales differ due to the variables of the teachers? ? who joined this research- gender, age, marital status, occupational seniority (employment period), employment period with the current manager, type of school, educational status, the attendance to in-service training according to their branches.