Serbest dolaşım kapsamında gerçekleşen işçi göçlerinin AB emek piyasalarına etkileri: Büyük Britanya örneği
The effects of labour migration within the scope of free movement on EU labour markets: The case study of UK
- Tez No: 279209
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İşçi göçleri konusu günümüzde Avrupa Birliği içinde yapılan politik tartışmaların başında gelen konulardan biridir. Bunun başlıca nedenleri olarak Avrupa devletlerinin yaşadığı demografik sorunlar (nüfusun yaşlanma ve azalması) ve işgücü kıtlığı sonucu olarak işçi göçlerin bir kurtarıcı unsur olarak görülmesidir. Günümüzde demografik sorunların ve işgücü kıtlığının giderilmesinde en etkili ve kısa seçenek olarak işçi göçleri gelmektedir. Bu bağlamda yeni AB üyesi olan ülkelerden demografik sorunlar yaşayan Batı Avrupa'ya olan işçi göçleri bu sorunların giderilmesinde önemli bir fırsat gibi gözükmektedir.Bilindiği gibi 2004 yılı Mayıs ayında, sekiz Orta ve Doğu Avrupa ülkesi Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Bu ülkelerin birliğe üye olmalarından itibaren İsveç ve İrlanda'yla beraber Büyük Britanya yeni üye olan bu ülkelerden işçilerin serbest dolaşımlarına ve emek piyasalarına tam olarak girmelerine izin vermiştir. Çalışmanın amacı Büyük Britanya'ya A?8 ülkelerinden 2004 sonrası gelen göçlerin bu iş piyasasındaki ücretler ve istihdam üzerine etkilerini ölçmektedir.Çalışma A-8 ülkelerinden Birleşik Krallığa olan göçler ile yerel iş piyasası sonuçları arasında anlamlı bir korelasyon olup olmadığı üzerinde kurgulanmıştır. Bu amaçla A?8 ülkelerinden gelen işgücünün özelliklerine ait eğitim düzeyi, yaş ve sayı gibi veriler ile Birleşik Krallık yerel işgücü piyasası verileri internet üzerinden İngiliz Devlet İstatistik Kurumlarından ve literatür çalışmalarından elde edilmiştir. Çalışmada, elde edilen veriler 3'er aylık veriler halinde SPSS istatistik programına sırasıyla girilmiş olup, bu veriler çok değişkenli korelasyon tekniği ve regresyon analiz vasıtasıyla işlenerek sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Labour migration is one of the most debated political subjects within the EU. The main reason for this is the fact that labour migration is regarded as a most effective solution for demographic challenge of Europe, namely population decline and ageing, and labour shortage. Within this context, the labour migration from newly accepted eight members from Eastern and Central Europe to the Western Europe can be seen as an opportunity to solve aforementioned challenges.As known, eight states from Eastern and Central Europe (the Czech Republic; Estonia; Hungary; Latvia; Lithuania; Poland; Slovakia; and Slovenia) have been accepted to the EU in 2004. In contrast to other member countries, together with Ireland and Sweden, the UK Government allowed the nationals of these countries full access to its labour market. The aim of the thesis is to assess the effects of labour migration from aforementioned countries on the UK? employment rates and wages within the labour market.The thesis is to design to assess whether there is a meaningful correlation between labour migration to the UK and local labour markets results. With this aim, specifications of labour migration from A-8 countries to the UK such as education level, age and number of migrant have obtained from literature study and national statistics institutions of the UK. In the thesis, the figures obtained from the institutions have been entered to the SPSS computer programme within the quarterly periods and it is aimed to reach the result by multivariate analysis method of correlation and regression method.