Muharrem Ertaş icrâsında Bozlakların incelenmesi
Investigation of Bozlaks in performance Muharrem Ertaş
- Tez No: 279214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kırşehir yöresi Anadolu coğrafyası içerisinde, bilinen en eski Türkmen yerleşim bölgesidir. Kadim kültürel birikimin bir sonucu olarak; Türk folkloru içerisinde Kırşehir yöresi müzikleri büyük önem teşkil etmekle beraber, büyük bozlak ustası ozan Muharrem Ertaş' ın da bu yöreden çıkması dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu gibi etmenler doğrultusunda; Muharrem Ertaş' ın yaşamı, sanatı, ozanlığı, yaratıcılığı ve onunla bütünleşen bozlakları tetkik edilmiştir.?Muharrem Ertaş İcrâsında Bozlakların İncelenmesi? adlı bu tez; büyük ozan Muharrem Ertaş' ın bozlaklarının edebi ve müzikal incelenmesinin yanı sıra, yaşamına, sanatına etki eden faktörlerin anlaşılmasına klavuz olabilecek bir ön çalışma niteliğindedir.Ses arşivimizde bulunan Muharrem Ertaş kayıtları içerisinden bozlak örnekleri tesbit edilerek 12 bozlak ile sınırlandırılmıştır. Sınırlandırılan bu bozlaklar çeşitli unsurlar bakımından incelenmiştir.İncelemeler neticesinde Muharrem Ertaş bozlaklarının konu içeriği; ayrılık, hasret, ölüm, özlem, gurbet, göç gibi konar-göçer halkın hayatını anlatmaktadır. Bu bozlakların tüm hece ölçüsü 11' li olarak tespit edilmiştir.Müzikal incelemeler doğrultusunda ise; bozlaklarının makamsal yapıları ile ilgili seyir özelliği inici olmakla beraber, tıpa tıp belirli bir makamın özelliklerini aynen yansıtmadığını ve kullanılan ses aralığının 8-12 arasında seyrettiği görülmüştür. Bu nedenle ses dizisinin 1 oktavı aştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In geography Kırşehir Anatolian region is known as the oldest residential area of Turkmen. In Turkish folklore together with Kırşehir?s region of music emphasis, big bozlak master poet Muharrem Ertaş has also attracted attention in this region. In accordance with these factors Muharrem Ertaş?s life, art, minstrelsy, creativity and integrated with him all bozlaks have been investigated.Named ?Investigation of Bozlaks in performance Muharrem Ertaş? thesis shows that great poet Muharrem Ertaş except bozlaks? literary and musical investigation as well as paid big attention to the attributed preliminary study of understanding factors affecting on their life and art.In the sound archive in Muharrem Ertaş? s recordings were found bozlak samples and 12 them were determined. These determined bozlaks were examined from the different points of view.In the results of investigations Muharrem Ertaş in terms of content of bozlaks? subject describes life of nomadic nation like separation, nostalgia, death, longing, absence from home, immigration. All of bozlaks syllable measurement were determined as 11.But in accordance with musical investigations, bozlaks? modal structure relevant to special feature movement although descending as exactly determined in special determined mod which are not sound in exactly the same way and used sound interval were moved between 8-12. Therefore, line of sound was exceeded to 1 octave.