Avrupa Diller için Ortak Başvuru Çerçevesi ile ilköğretim 6. sınıf İngilizce öğretim programının karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of Common European Framework of Reference for Languages and the 6. grade English language curriculum
- Tez No: 279296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN BAĞÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Avrupa Diller için Ortak Başvuru Metni, Avrupa'da dil öğretim çalışmalarını yönlendirmek amacıyla bir çerçeve sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Yabancı Dil Öğretimi?, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde ele alınan başlıklardan birisidir. Bu araştırma, Ortak Başvuru Metni ile İlköğretim 6. Sınıf İngilizce Öğretim Programı'na uygunluk düzeyini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, nitel bir araştırma olup, ?Durum Çalışması? yaklaşımı ve ?Doküman İncelemesi? tekniği kullanılmıştır. Ortak Başvuru Metni ve 6. Sınıf İngilizce Öğretim Programı; amaç ve hedefler, içerik, eğitim durumları ve sınama durumları açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, 6. Sınıf İngilizce Öğretim Programı'nın Ortak Başvuru Metni'ne uygun olarak hazırlandığı görülmüş ve dil yeterlik düzeylerinden A2 düzeyinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Common European Framework of Reference for Languages was prepared to provide a framework to guide the activities for teaching languages. ?Foreign Language Teaching? is one of the issues handled in the process of Turkey?s entrance to the European Union. This paper aims at determining whether the 6. Grade English Language Curriculum is in conformity with the Common European Framework. The research is qualitative and Case Study? theory and ?the Document Review? technique are used in the study. 6. Grade English Language Curriculum and the Common European Framework have been compared and contrasted in terms of goals and objectives, content, learning and teaching process and evaluation strategies. At the end of the comparisons, it has been found out that 6. Grade English Language Curriculum was prepared in line with the Common European Framework and is at A2 level as to the language proficiency levels.