İş tatmini, örgütsel bağlılık ilişkisi ve bir uygulama
The relation between job satisfaction and organizational commitment, and an application
- Tez No: 279316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BADER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışanların iş tatminini ve örgütsel bağlılığını artırmak günümüzde yöneticilerin en temel sorunlarından biridir. İşinden yeterince tatmin olmayan ve örgüt bağlılığı düşük olan bir çalışandan yeterli ölçüde verim almak mümkün değildir. Dolayısıyla, örgütlerin faaliyetlerini etkin bir biçimde sürdürebilmeleri bu iki kavramın doğru anlaşılması ile mümkündür.Aslında işgören bulunduğu örgütte başarılı olmak, saygı görmek ve takdir edilmek ister. Bu tatmin duygusunun giderilmesi ya da giderilmemesi kişiyi önemli ölçüde etkiler. Olumlu ya da olumsuz her iki sonuçta da, kişi memnuniyet düzeyi ölçüsünde bir davranış sergiler. Bu davranış, tatmin duygusu olumsuz ise, devamsızlık, işten ayrılma, verimsizlik vb. gibi sonuçlar doğururken, olumlu tatmin beklentilerin artması, verimliliğin artması ve örgüt için bir şeyler yapmaya heveslilik şeklinde sonuçlar doğurabilmektedir.İşgörenin iş tatminini ve örgütsel bağlılığını etkileyen birçok faktör sıralamak mümkündür. Bunlar çalışanın kişisel özelliklerinden kaynaklanabileceği gibi, örgütten ya da örgüt dışı faktörlerden kaynaklı olabilir. Ancak, faktörlere bakıldığında hemen hemen hepsi iki kavramı da etkilemektedir. Birinin yanlış olması ile işgörende tatmin ya da bağlılık sağlamaması gibi sonuçlar doğabilmekte ve bireyden beklenen çalışma verimi alınamayabilmektedir.Bununla birlikte, örgütsel bağlılığı ve iş tatmini yüksek olan çalışanlar, bulundukları örgütün amaç ve değerlerini benimseyerek, işlerine ve çalışma ortamlarına artı değerler katmakta, örgüt için büyük çaba sarf etmekte ve örgütte kalmak için daha fazla istek duymaktadırlar.Bu bağlamda yapılan uygulama çalışmasının amacı; özel bir işletmede görev yapan çalışan portföyünün iş tatmini ve tatminsizliğine yol açan faktörleri, bu faktörlerin önem derecelerini ve örgütsel bağlılıklarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most fundamental issues of managers is improving job satisfaction of the employee and organizational commitment. It is impossible to get efficiency from an employee who is not satisfied with his job and has low organizational commitment. Therefore, these two concepts must be understood well to keep up the activities of organizations in an effective way.Actually, the employee wants to be successful, regarded and admired in the organization. The elimination or not elimination of this feeling of satisfaction significantly affects the person. In an either positive or negative result, person behave in the level of his satisfaction. This behavior can be resultant as absenteeism, turnover, inefficiency if the feeling of satisfaction is negative, or as increase in the productivity and willingness to make something for the organization if the satisfaction is positive.It is possible to sort a lot of factors that affects job satisfaction and organizational commitment. These can be originated from the employee's personal characteristics or from the organizational. A failure of either factor can result as a lack of satisfaction of the employee and expected efficiency cannot be taken.However, employees with high job satisfaction and organizational commitment adopt the organizational goals and values, and add value to their work and make great effort to stay in the organization.The aim of the survey is to examine the factors that cause job satisfaction and lack of satisfaction, to determine the degree of importance of these factors and their relations with organizational commitment.