S.S.C.B.'nin 1979 yılında Afganistan'ı işgalinden 2001 ABD müdahalesine giden süreçte uluslararası ortamda Afganistan'ın konumu
The analys of the situation of Afghanistan in the international affairs from the Soviet occupation of 1979 till the intervention of USA in 2001
  1. Tez No: 279336
  2. Yazar: MUHAMMAD QASSEM MUHTAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONULDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızdaki amaç S.S.C.B.'nin 1979 yılında Afganistan'ı işgalinden 2001 ABD müdahalesine giden süreçte uluslararası ortamda Afganistan'ın konumunu incelemektir.Birinci bölümde Afganistan'ın coğrafi konumu, stratejik önemi, ekonomik durumu, jeostratejik önemi ve Afganistan'da yaşayan etnik boyların neler olduğu belirtilecektir.İkinci bölümde Birleşmiş Milletler içerisinde Afganistan'ın yeri, Afganistan'ın bağımsızlığını kazanması ve Birleşmiş Milletler üyeliğine kadar olan süreçte yaşanılanlar ve Afganistan'ın Birleşmiş Milletler üyeliği olan diğer devletlerle ilişkilerinin nasıl olduğu incelenmiştir.Üçüncü bölümde S.S.C.B.'nin Afganistan'ı işgalinden iç savaşa kadar olan dönemde Afganistan'ın durumunun ne olduğu araştırılmıştır.Dördüncü bölümde ise S.S.C.B.'nin Afganistan'dan çekilmesi sonrasında iç savaş ve Taliban yönetimi üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to analyze the role of Afghanistan in international affairs from the Soviet occupation of 1979 till the intervention of U.S.A.in 2001.The first section of this thesis is on the geostrategic, economic, and ethnic situation of Afghanistan.The second section will deal with the establishment of Afghanistan government till it got membership of the United Nations as well as its relations with other member countries.In the third section, the invasion of the USSR and its occupation will be discussed.The fourth section will analyze the withdrawal of USSR from Afghanistan and the ensuing civil war which gave rise to the Taliban.