Müzik öğretmeni adaylarının beş büyük kişilik özelliklerinin çalgı öz yeterlik durumlarını yordaması (Ege Bölgesi örneği)
The prediction of the big five personality traits of music teacher candidates on instrument self-efficiency (Aegean Region example)
- Tez No: 703751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCE COŞKUN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının beş büyük kişilik özelliklerinin çalgı öz yeterlik durumlarını yordama durumunu incelemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; Türkiye'nin Ege Bölgesinde bulunan müzik eğitimi anabilim dallarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, Ege Bölgesinde yer alan Muğla, Denizli, Aydın, İzmir illerindeki müzik eğitimi anabilim dallarınında sürdürülmüş ve bu bölümlerde öğrenim gören birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırmanın verileri; şeker (2016) tarafından geliştirilmiş olan“Çalgı Performansına İlişkin Öz Yeterlik Ölçeği”, John, Donahue, ve Kentle (1991) tarafından geliştirilip, Türkçe uyarlaması Karaman, Doğan ve Çoban (2010) tarafından yapılan“Beş Büyük Kişilik Faktör Envanteri”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Çalışmada sıklık, açıklayıcı, tek yönlü varyans (ANOVA), bağımsız örneklemler t-testi, pearson ilişki, basit doğrusal regresyon analizleri kullanılmış ve veriler SPSS 12.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlarda, müzik öğretmeni adaylarının çalgı öz yeterlik durumları 10 puan üzerinden 5.54 olarak tespit edilmiş ve bu durum ortanın biraz üzerinde olarak yorumlanmıştır. Çalgı öz yeterlik ölçeğinde en yüksek ortalamanın kendini yeterli görme ve psikolojik göstergelerde olduğu, en düşük ortalamanın ise kendini yetersiz görme alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda çalgı öz yeterlik ölçeği ile çalgı solo performans ve çalgı not ortalaması arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Diğer taraftan beş büyük kişilik faktör envanterinden elde edilen bulgular incelendiğinde; en yüksek ortalamanın sırasıyla açıklık, uyumluluk, öz denetim ve dışa dönüklük alt boyutlarında, en düşük puan ortalamasının ise nevrotizim alt boyutunda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the prediction the big five personality traits of music teacher candidates on their instrument self-efficacy. The research is in the correlational survey model. Students studying at the music education departments in the Aegean Region of Turkey form the research population. The sample of the research was carried out in the departments of music education in Muğla, Denizli, Aydın, and Ġzmir provinces of the Aegean Region, and it was conducted with the first, second, third, and fourth grade students studying in these departments. In line with the purpose of the research, the research data was collected through the“Self-Efficacy Scale of Instrument Performance”developed by ġeker (2016);“Big Five Personality Factor Inventory”developed by John, Donahue, and Kentle (1991) and adapted into Turkish by Karaman, Doğan, and Çoban (2010); and a“Personal Information Form”prepared by the researcher. Frequency, descriptive, one-way variance (ANOVA), independent samples t-test, Pearson correlation, and simple linear regression analysis were used in the study, and the data were analyzed with the SPSS 12.0 package program. The instrument selfefficacy status of the music teacher candidates was determined as 5.54 out of 10 points according to the results obtained from the research, and this situation was interpreted as slightly above the average. It was determined that in the instrument self-efficacy scale, the self-efficacy and psychological indicators had the highest mean, whereas the lowest mean was in the self-inadequacy sub-dimension. At the same time, it was found that the instrument self-efficacy scale had significant positive relationships with instrument solo performance and instrument grade means. On the other hand, when the findings from the five large personality factor inventory are examined, it was determined that the openness, compatibility, self-control, and extraversion sub-dimensions respectively had the highest means; and the lowest mean score was in the neuroticism sub-dimension.