Avrupa Birliği'nin dış ilişkilerinde insan haklarının yeri: Çin örneği
Human rights in the foreign affairs of European Union: The case of China
- Tez No: 279350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği'nin dış ilişkilerinde insan hakları kavramının yerini ve önemini belirlemektir. Bu amaçla, ilk olarak Avrupa Birliği tarihçesi içinde insan hakları kavramının nasıl bir gelişme gösterdiği incelenmiştir. Daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti'nin tarihçesinden ve sosyo-kültürel yapısından bahsedilmiş ve insan hakları ihlallerine yer verilmiştir. Son olarak da Avrupa Birliği- Çin Halk Cumhuriyeti'nin siyasi ve ekonomik ilişkisine değinilmiştir. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin ekonomik ilişki içinde olduğu Çin'deki insan hakları ihlalleri sorununu ikinci plana ittiği, ekonomik çıkarlarını ise ön plana aldığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis to determine the situation and importance of the human rights consepts in the European Union?s foreign affairs. For this purpose, firstly, the consept of human rights within the European Union?s history has shown how the development was investigated. Then, histories and socio-cultural structures of People?s Republic of China were mentioned and human rights violations were included. Lastly, the European-China relationship is underlined economic and politic. In this thesis argued that European Union take into first plan the economic interest than the human rights violations in China.