Genre et la représentation de la participation politique: Etude sur un feuilleton historique
Toplumsal cinsiyet kalıpları ve siyasal katılımın temsili: Bir dönem dizisi üzerine örnek olay çalışması
  1. Tez No: 279364
  2. Yazar: BETÜL GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DANACI YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Geleneksel aile yapısında erkek egemenliği baskın gelmektedir. Bu egemenlik, aynı zamanda siyasal alanda da gözlemlenmektedir. Kadınlar, siyasal alana geleneksel eviçi rollerinin bir uzantısı olarak katılmaktadırlar. Siyasette kadınların hem nitel, hem de nicel eksikliği, toplumsal cinsiyete dayalı sosyal normlardan kaynaklanmaktadır. Medya içeriğine ve üretimine bakıldığında ise kadınların eksik ya da yanlış temsili yine gözlemlenmektedir. Hatırla Sevgili adlı dizinin incelendiği bu çalışma, kadınların siyasal katılımı açısından temsiline kurmaca düzeyinde odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the traditional family structure, male dominance is predominant. This dominance is also observed in the political arena. Women participate in the public domain as an extension of their traditional domestic roles. The lack of women both qualitatively and quantitatively in politics stems from social norms based on gender. When it comes to the media content and production, underrepresentation or misrepresentation of women can be also observed. In the case of TV series called Hatırla Sevgili (Remember Darling), this research concentrates on the representation of women in terms of political participation at the fictional level.