Lider-üye etkileşiminin örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik üzerine etkileri
Effects of leader-member exchange on organizational justice and burnout
  1. Tez No: 279377
  2. Yazar: JALAN GÜRBOYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Lider-üye etkileşimi kuramının gelişim sürecinin anlaşılması ve çalışanlar ve lider arasındaki etkileşimin niteliğinin belirlenmesi, örgüt üyelerinin tutum ve davranışlarında daha bilinçli olmalarını sağlayacaktır.Lider ile çalışanlar arasındaki yüksek nitelikli etkileşimin gelişmesi, çalışanlara lider tarafından birçok avantajın sunulmasını sağlar. Böylece, çalışanların örgütsel adalet algıları olumlu yönde etkilendiği gibi tükenmişlik hisleri de azalma gösterecektir.Araştırmanın kuramsal kısmının hazırlanmasında yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan faydalanılmıştır. Balıkesir ili Edremit Belediyesi çalışanları örneklem olarak seçilmiştir. Belediyede görevli 59 işgören araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Araştırma bulguları, lider-üye etkileşimi ile örgütsel adalet algısı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir [LÜE?ÖAA (r= .873**)]. Lider-üye etkileşimi ve tükenmişlik arasında anlamlı ve negatif bir ilişkinin olduğu anlaşılmaktadır [LÜE?TÜK (-.627**)]. Örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik arasındaki ilişki incelendiğinde de değişkenler arasında anlamlı ve negatif bir ilişkinin olduğu görülmektedir [ÖAA?TÜK (r= -.687**)]. Lider-üye etkileşimi aracı değişken olarak ele alınan adalet algısı değişkenindeki değişikliğin 0,873***'sini açıklamıştır. Lider-üye etkileşimi değişkeni tükenmişliğin -0,627***'sini açıklamıştır. Örgütsel adalet algısı ise tükenmişliğin -0,558**'ini açıklamıştır. Örgütsel adalet algısının lider-üye etkileşimi ve tükenmişlik ilişkisinde aracı rolü oynadığı ve lider-üye etkileşiminin tükenmişlik üzerindeki etkisini ortadan kaldırdığı araştırma sonuçlarından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the development of leader-member exchange theory and identifying the exchange quality between leader and the subordinates, will provide the organization members to be more knowing on their attitude and behaviours.Development of high quality exchange between leader and subordinates results providing many advantages to subordinates by the leader. Consequently, subordinate?s perception about organizational justice will be affected positively while their burnout will be decreased.When the theoretical parts of the research has been prepared both domestic and foreign resources have been used. Edremit Civil Government was chosen as a sample. 59 employees of the organization constitute the sample of this study.The findings show that there is a positive and meaningful correlation between leader-member exchange and organizational justice perception [LMX?OJP (r= .873**)]. It was realized that there is a meaningful and negative correlation between leader-member exchange and burnout [LMX?BO (-.627**)]. It was found out that there is a meaningful and negative correlation between organizational justice perception and burnout [OJP?BO (r= -.687**)].Leader-member exchange in total explains 0,873*** of justice perception which is a mediator variable between leader-member exchange and burnout. Leader-member exchange in total explains -0,627*** of burnout. Organizational justice perception in total explains -0,558 of burnout. It is understood from the findings that organizational justice perception plays o role in the relation of leader-member exchange and burnout, and removes the effect of leader-member exchange on burnout.