Kat karşılığı inşaat yapan işletmelerde muhasebe işlemleri
Accounting procedures in businesses which make construction for floor money
- Tez No: 279399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YÜNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Konut ihtiyacı ülkemizin en önemli sorunlarından birisidir. Bu ihtiyaç kamu işletmeleri, kooperatifler, satın aldıkları arsa üzerine inşaat yapan inşaat işletmeleri ve kat karşılığı inşaat yapan işletmeler tarafından giderilmeye çalışılmaktadır.Diğer tarafta inşaat sektörü bir ülkenin ekonomisinde büyük bir öneme sahiptir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde birçok alt ve üst iş kolunu etkilemekte ve geniş istihdam olanakları sağlamaktadır.Bir işletmenin genel amaçları kar etmek, topluma hizmet etmek ve yaşamını sürekli kılmaktır. Bu amaçlarını gerçekleştirebilmesi için kat karşılığı inşaat yapan işletmelerin muhasebe sistemi ve organizasyonunu çok iyi kurması, muhasebe kayıtlarını düzgün tutması ve muhasebesini iyi yönetmesi gerekir.Bu çalışmanın amacı kat karşılığı inşaat yapan işletmelerde muhasebe işlemlerinin tekdüzen muhasebe sistemi çerçevesinde kendine özgü hesapların, Vergi Kanunlarının, Yapı Denetim Kanunun ve asgari işçilik uygulamasının dikkate alınarak incelenmesi, muhasebe sistemlerini kurarken, muhasebe kayıtlarını tutarken ve muhasebeyle ilgili diğer işlerini yürütürken ve yönetirken dikkat edilmesi gereken hususların araştırılması, ve nasıl olması gerektiğinin ortaya konmasıdır.Bu araştırmamızda karşımıza çıkan en önemli sorun kat karşılığı inşaat yapan işletmelerle ilgili olarak Vergi kanunlarımızda özel bir düzenlememin olmayışıdır. kat karşılığı inşaat yapan işletmeler, muhasebe işlemlerini uygularken Vergi Kanunlarına uymak zorundadır. Vergi Kanunlarımızda kat karşılığı inşaat yapan işletmelerle ilgili özel bir düzenleme olmadığından, çıkan sorunlar genel hükümlerle çözülmeye çalışılmaktadır. Aynı konuda Maliye Bakanlığı ve Danıştay değişik kararlar vermektedirler. Hatta aynı konuda bile Danıştay'ın ve Maliye Bakanlığı'nın bile kendi içinde çelişkili kararları mevcuttur. Bu durumda uygulamada çeşitli ve ciddi sorunlara yol açmaktadır.Bu sorunun çözülebilmesi için Vergi Kanunlarında kat karşılığı inşaat yapan işletmeler için özel düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Housing is one of the most important problems of our country. Public enterprises, cooperatives, enterprises which build construction on their purchased land and businesses that make construction for floor money, are trying to resolve these needs.On the other hand , the construction sector has a great importance in the economy of a country. Especially in developing countries, it affects many lower and upper business arms and provides a wide area of employment opportunities.The general objectives of a business are to make profit, to serve society and to have a perpetuate life.To achive these objectives businesses that make construction for floor money, have to set up and manage their accounting systems perfectly and keep their accounting records properly.The aim of this study is to investigate and expose the facts within the framework of uniform accounting system , while taking into account tax laws, building inspection laws and minimum labor applications when setting up accounting systems and keeping their accounting records while managing and conducting other works related with accounting at businesses that make construction for floor money.The most important issue we face in our research, is the absence of a special arrangemenent in the Tax Code for businesses that make construction for floor money. Like any other, in construction businesses accounting transactions are required to comply with tax laws when applying.Because of the absence of a special regulation in Tax Laws for businesses that make construction for floor money, the problems are trying to be solved with the general provisions. Finance Ministry and the State Council decisions on the same subject are also different, even in the same subject there are contradictory decisions. This situation has caused serious problems in practice and varied.To resolve these problems special arrangements are needed in the Tax Law for the businesses that make construction for floor money.