Elektrik enerjisi tedarik sözleşmeleri
Electricity supply contracts
- Tez No: 279409
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
4628 sayılı ve 03.03.2001 tarihli Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrik sektöründeki faaliyetler ayrıştırılmıştır. Kanunda piyasa faaliyetleri üretim, iletim, dağıtım, toptan satış, perakende satış, perakende satış hizmeti, ticaret, ithalat ve ihracat olarak sayılmıştır. Elektrik Piyasası Kanunu öncesinde elektrik endüstrisinde tekelci bir yapı söz konusu iken, Kanun sonrasında elektrik endüstrisinin tekelci yapısı ortadan kaldırılarak, rekabete dayalı bir elektrik piyasası kabul edilmiştir. Yeniden yapılandırma çerçevesinde elektrik faaliyetlerinden rekabete açılabilecek nitelikteki olanlar rekabetçi rejime tabi tutulmuş, buna karşılık rekabete açılamayan faaliyetler ise bağımsız düzenleyici kuruluşların düzenleme ve denetlemesine (regülasyonuna) tabi tutulmuştur. Gerek dünyada gerek Ülkemizde uzun yıllar elektrik dağıtımı ve satış iç içe geçmiş ve birlikte düşünülmüştür. Klasik elektrik tedarik sözleşmesinde elektriğin satışı ile şebekeye bağlantı ve şebekenin kullanımı bir tek sözleşme içinde yer almaktaydı. Buna karşılık modern hukukî düzenlemeler ile özellikle dağıtım ve satış birbirinden ayırt edilmiş; elektrik satışı, dağıtımdan ayrı bir faaliyet olarak düzenlenmiştir. Sektörün yeniden yapılandırılması, klâsik elektrik tedarik sözleşmesinin unsurlarını, taraflarını ve içeriğini farklılaştırmış elektrik ticaretinin ve borsalarının önünü açmıştır. Gerçekten de rekabete dayalı serbest piyasanın oluşumu ile birlikte, elektrik tedarik sözleşmesi bir tarafta şebekeye bağlantı ve şebekenin kullanımı, diğer tarafta elektriğin satışı şeklinde hukuki niteliği farklı iki ayrı sözleşme halini almıştır.
Özet (Çeviri)
The activities in the energy sector have been separated by the Electricity Market Law dated 03.03.2001 and numbered 4628. Under the Law, the electricity market activities are listed as generation, transmission, distribution, retail, wholesale, wholesale service, trade, import and export. While there was a monopolist structure in the electricity industry prior to the Electricity Market Law, the monopolist structure of the electricity industry has been removed and an electricity market based on competition has been accepted subsequent to the Law. Under the restructuring, those electricity activities in the nature that may be opened for competition have been subjected to a competitive regime; however, the activities that may not be opened for competition have been subjected to the regulation and supervision of the independent regulatory institutions. The electricity distribution and sale have been intertwined and considered together for long years, both in our country and the other countries. Nevertheless, distribution and sale have been separated from each other by the modern legislation; the electricity sale has been regulated as a separate activity from the distribution. The restructuring of the market has differentiated the elements, the parties and the content of the classical electricity supply contract and paved the way for the electricity trade and the electricity stock markets. In fact, upon the formation of a competitive free market, the electricity supply contract has become two separate contracts of different legal nature as a network connection and network usage contract on one hand, and an electricity sale contract on the other hand.