Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin vergilendirme karşısındaki durumu
Flat remuneratin construction contract's against taxation status
- Tez No: 423699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kat karşılığı inşaat sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu'nda özel olarak düzenlenen bir sözleşme tipi değildir. Kanunda düzenlenmiş olan eser sözleşmesi ile taşınmaz satışı sözleşmesinin unsurlarını barındıran karma nitelikli bir sözleşmedir. Ülkemizde inşaat sektöründe yaygın olmasına karşın kat karşılığı inşaat işlerinin vergilendirilmesi, Türk vergi sisteminde birçok açıdan sorun yaratan konulardan bir tanesidir. Bu tip işlerde vergilemenin hangi esasa göre yapılacağı ile ilgili vergi yasalarında özel bir düzenleme bulunmamaktadır. Vergi idaresinin bu işlerin vergilendirilmesi konusunda uygulanması gereken esasları tüm boyutlarıyla ortaya koyduğu kapsamlı ve tutarlı bir görüşü de bulunmamaktadır. Bu sebeple bu işlerin vergilendirilmesi sürecinde mükellefler ile vergi idaresi arasında uyuşmazlıklar çıkmaktadır. Bu uyuşmazlıkların neticesinde mükellefler genellikle konuyu yargısal makamlara taşımaktadır. Danıştay'ın konuya ilişkin birçok içtihadı olmasına karşın tam bir içtihat birliğinden söz edilemez. Kat karşılığı inşaat işlerinin vergilendirilmesinde birçok problem vardır. İşte bu çalışmanın amacı, bu problemleri tespit ederek çözümlerine katkı sunmaktır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin hukuki durumu incelenmiştir. İkinci bölümde bu sözleşmelerin vergilendirilmesi hususu değerlendirilmiştir. Son bölümde ise kat karşılığı inşaat işlerinde sözleşme taraflarının vergi yasaları karşısındaki durumları incelenmiş ve uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Flat remuneratin construction contract is not type a contract specifically regulated in the Code of Obligations. İt is a mixed contract which inclueds elements from Freeland Contractand Real EstateSales Contract, which ara regulated in the Code of Obligations. Although it is very common in Turkish Buildingsector, Taxation of flatremunerationconstruciton is one of subjects that create many problems Turkish TaxSystem. There is not any particular legal regulation for these works related with how taxation will be made. Finance Administration does not also have an extensive and consistant opinion in terms of decleration, which intorduces principles for taxation of these Works in an across the board way. Therefore conflict appears between taxpayers and taxadministration during the taxation of these things .Result of this conflict taxpayers generally reach to judicial authorities.Even though the Council of State has alot of caselaw in this matter ,it can not be said completely unity of caselaw.Consequently,there are many problematic matters at taxation of flatremuneration construction Works. The purpose of this study is to contribute tosolutions to these irritationsshowing. Our study comprises of three parts. İn first part, legal status of flatremunerationconstructioncontracts is explicated. In these condpart of ourstudy, taxationmatter of these Works is explicated. Problems which faced in practice and our personel opinions and suggestions about solution of these problems are specified in last part.