Kant'ın Kozmopolitizm Teorisi ve çağdaş kozmopolitizm akımı üzerindeki etkisi
Kant's Theory of Cosmopolitanism and it's impact on contemporary cosmopolitan approaches
  1. Tez No: 279422
  2. Yazar: SAİM ŞALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Tezde bir evrenselcilik olarak Kant'ın kozmopolitizminin ihtiyaçlar bağlamından bağımsız olmadığı savunulmaktadır. Kant'ın kozmopolitizmi, herkesi kapsadığını ve herkesin menfaatine olduğunu iddiasını dillendirirken, özellikle tecrübe alanında bulunan ihtiyaçlardan uzak ve kendisini soyutlayabilmiş bir konumda takdim eder. Ancak kozmopolitizm, siyasî ve toplumsal bir ihtiyacın ürünü olarak, başka ihtiyaçları özellikle topluluk ve dolayısıyla beşerî sistem düzeyinde, bastırıcı bir rol oynar. İhtiyaçların farklılaşması beşerî farklılıkların temelini teşkil ettiğinden, kozmopolitizmde farklılığın tanınmasının sorunlu ve sınırlı olduğu ortaya koyulmuştur. Tezin birinci bölümünde kozmopolitizmin köklerinden itibaren izlenen bu sorunsalın, ikinci bölümde Kant'ta ve üçüncü bölümde ondan etkilen çağdaş kozmopolitistlerde hangi boyutlar kazandığı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main argument of the thesis is that Kant's cosmopolitanism isn't independent from the context of needs. The assertion of Kant's cosmopolitanism is to be able to include everyone and to represent the interest of all. In this sense it's represents itself position as excluded and isolated from the needs. But cosmopolitanism as a product of political and social needs, repress other needs, especially the needs that were represented by community and social system. While the differentiation of needs, the basis of the social differences is, the recognition of differences exhibit as problematic and limited. In the first chapter I followed the roots of this problematic, in the second chapter I have tried to understand the dimensions of this problematic by Kant and in the last chapter by the Kantian cosmopolitans.