Cumhuriyet Dönemi Türkiye-Kırgızistan ilişkileri
Turkey- Kyrgyzstan relations during Republic Period
  1. Tez No: 279421
  2. Yazar: LEVENT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Tarihsel bağımız olan ve aynı kökene sahip olduğumuz Kırgız Türkleri ile 1920'li yıllarda kesilen irtibatımızı Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra yeniden tesis etme fırsatı doğmuştur.Bağımsızlığını kazanmasından itibaren Kırgızistan ile Türkiye, arasındaki ilişkiler yoğunlukla kültürel alanda gelişmiştir. Son yıllarda ticari ilişkilerde de canlanma görülmektedir.Türkiye açısından Kırgızistan kültürel, sosyal, ekonomik ve özellikle siyasi yönlerden önemlidir. Bölgesel güç olmak, yıllar önce kopma noktasına gelen kardeşlik bağlarını yeniden oluşturmak ve dünyanın yeni stratejik merkezi olan bu coğrafyada söz sahibi olabilmek için Kırgızistan ile ilişkileri geliştirmek faydalı olacaktır.Bu çalışma cumhuriyet dönemindeki Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ilişkileri incelemek maksadıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After dispersal of The Soviet Union, we had a chance to re-establish our connection which has been broken during 1920s, with Kyrgyz Turks, who share the same roots and strong historical bonds with Turkish People.After gaining its independency, Kyrgyzstan and Turkey has mostly developed cultural relations. In recent years there seems an enlivening in trade relationships also.Kyrgyzstan is of great importance to Turkey for cultural, social, economic, and especially political aspects. It will be very usefull to develop relationships with Kyrgyzstan for Turkey, in order to achive the goal of beeing a regional power, constructing almost completely cut brotherhood ties again, and to be closely involved with this region, which is the new strategical centre of the world,This study is prepared to analyze the relationship between Kyrgyzstan and Turkey during period of Turkish Republic.