Barter sistemi ve küçük ve orta boy işletmelerde uygulanabilirliği : Türkiye örneği
The barter system and applicability in small and medium size enterprises : Turkish case
  1. Tez No: 279430
  2. Yazar: FEDAİ UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşen dünyada ticarette meydana gelen genişlemeyi, geleneksel finansman teknikleriyle sürdürebilme gayreti işletmeleri zor durumda bırakmaktadır. Ülkelerin genel olarak ekonomilerinin içinde bulunduğu durumlar düşünülerek, işletmelerin varlıklarını, sermayelerini koruyabilmeleri ve arttırabilmeleri için geleneksel finansman teknikleri yeterli gelmemektedir.Dünya ekonomisinde büyük bir yer kaplayan Küçük Ve Orta Boy İşletmelerin en büyük sıkıntıları ucuz ve yeterli finansman kaynağı bulamamalarıdır. Ayrıca, günümüzde küreselleşme sürecinin etkisi ve uluslararası anlaşmalar ile uluslararası ticaretteki engellerin azalması, ülke içerisinde meydana gelen ekonomik krizler, ekonomik ve sosyal alanlarda ortaya çıkan değişimler bu işletmeleri yeni arayışlara yöneltmektedir. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı barter gibi yeni finansal teknikler de ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye'de her geçen gün daha fazla çalışma alanı bulan barter sisteminin Küçük Ve Orta Boy işletmelerde uygulanabilirliği konusunda analiz yapılacaktır.Çalışmada, Türkiye'deki barter şirketlerine üye olan Küçük Ve Orta Boy İşletmelerin bakış açılarını tespit etmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır.Diğer taraftan Türkiye'deki barter aracı kurumları ile görüşme yöntemiyle anket çalışması yapılarak gerekli bilgi ve barter işlemlerinde kullanılan orjinal belgeler temin edilmiştir. Bu araştırmalar sonucunda çesitli bulgulara ulaşılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Barter2.KOBİ3.Finansman4.Leasing5.Factoring
Özet (Çeviri)
In a global world, the efforts to carry on developing and expanding in trade by traditional financial techniques make the enterprises have in trouble. In respect of the conditions of economies of countries involved in, it is insufficient to use traditional financial techniques for the enterprises to keep and increase their assets and capitals.The fundamental problems of The Small And Medium Size Enterprises which have a big volume in the world economy, are not be able to find cheap and sufficient financial sources. On the other hand, nowadays, the effects of the period of globalism and the decreasing the drawbacks by international agreements and the economic crises within the country and changes in social and economic situations orientate the firms to the new trade techniques. Therefore, new financial techniques like barter system occur in the world trade.In this study, we investigate the barter system which occupies more working area day by day, in the frame of Small And Medium Size Enterprises and its applicability to barter system. Also, a questionnaire has been applied in order to determine views of the Small And Medium Size Enterprises which are the members of some barter firms in Turkey.A study of questionnaires has been applied with the method of discussion with the intermediary barter firms so the essential information and original documents have been provided. Some various results have been reached at the end of the research.Key Words1.Barter2.SME3.Financement4.Leasing5.Factoring