Vadeli işlem borsalarının finansal piyasalara etkisi ve Türkiye üzerine uygulamaları
Derivatives exchanges? ımpact on financial markets and derivatives markets in Turkey
  1. Tez No: 279431
  2. Yazar: HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Finansal piyasaların sıkı denetim altında tutulması bu piyasaların finansal inovasyon (yenilik) adı altında yeni ürünler bulmasını tetiklemektedir. Finansal inovasyonun son ürünü de son yıllarda büyük işlem hacmine ulaşan türev ürünlerdir.Türev ürünlerin ticaretinin tarihi eski çağlara kadar uzansa da modern anlamda türev ürün piyasalarının gelişimi 1990'lı yıllarda önem kazanmış, 2000'li yıllarda ise ivme kazanmıştır.Bu çalışma iki ana konuya odaklanmaktadır. İlk önce türev ürün piyasalarının dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi incelenmekte ve özellikle türev ürünlerin finansal sektöre ve para ve maliye politikalarına etkisine odaklanılmaktadır. İkinci olarak da ülkemizde yeni kurulan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş analiz edilerek söz konusu borsanın türev ürün piyasaları geliştirmedeki rolüne odaklanılmıştır.Sonuç olarak türev ürün piyasaları, ekonominin finans sektörüne ve sermaye piyasalarına katkıda bulunduğu, para ve maliye politikalarının kullanılmasında esneklik sağladığı için ekonomi açısından faydalı bulunmaktadır. Ancak söz konusu faydanın elde edilmesi için türev ürün piyasalarının da tüm finans sektöründe olduğu gibi denetlenmesi, risk yönetimi açısından şeffaflık ve hesap verebilirlik standartlarının tanımlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The strict regulation of financial sector leads financial markets to produce new products under the name financial innovation. The latest outcome of financial innovation is derivatives which has reached high levels of transaction in the recent years.Although the history of derivatives goes back to ancient times, modern derivatives has gained importance in 1990s and further accelerated in 2000s.This paper focuses on two main issues. Firstly, it addresses the evolution of derivatives in the world and in Turkey, giving special importance of the derivatives market on the financial sector and on the monetary and fiscal policies. Secondly it analysis the Turkish Derivatives Exchange and its role on the evolution of derivatives.As a result, it is found that derivatives are useful fort the economies since they deepen capital and financial markets, provide elasticity in the use of monetary and fiscal policies. But, for them to be more beneficial, derivatives markets must be monitored as it is the case in financial markets and in terms of risk management accountability and transparency standards must be defined.